ERDOĞAN’IN AÇIKLAYACAĞI MÜJDE

Posted on Updated on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında canlı yayında soruları yanıtladı.

7 Haziran Genel Seçimlerine ilişkin görüşlerini aktaran Erdoğan, “Son ana kadar sürprizlerle dolu bir seçim olacak” dedi.

Erdoğan, paralel yapının ABD’nin değişik yerlerinde 160-170 okulu bulunduğuna dikkati çekerek, “Bu okullar, Amerika tarafından da üstelik desteklenen, ücretleri bunlar tarafından verilen okullar. Bu okullarla Amerika adeta bunları şu anda besliyor ve bu yapıyı orada güçlü kılıyor. Biz tabii, bu konuyla ilgili her türlü adımları attık” diye konuştu.

Rusya Anayasasındaki cumhurbaşkanlığı yetkileri ile karşılaştırıldığında Türkiye Cumhurbaşkanının yetkilerinin daha fazla olduğuna değinilmesi üzerine…

“Rusya’da hukuki bir durum mudur veyahut da fiili bir durum mudur onu bilemiyorum. Medvedev Cumhurbaşkanı iken güç yine Putin’deydi. Çünkü durum orada fiiliydi. Şimdi Putin, cumhurbaşkanlığını aldı. Medvedev adeta ortada yok. Demek ki durum orada fiili. Duma’ya gelince, Duma’daki durum da Putin’in iki dudakları arasında bir yapı söz konusu. Nereden geliyor bu güç? Partili bir cumhurbaşkanı var orada. Türkiye’deki durum öyle değil. Türkiye’de partili olmayınca oradaki güç, burada olamıyor. 82 Anayasası’nda partili bir cumhurbaşkanı yok. Partili olmayınca orada ciddi bir güç kaybı oluyor aslında. Amerika’ya baktığımız zaman, Amerika’da başkan partili. Partili olduğu için oradan aldığı bir gücü var. Amerika’nın bana göre dezavantajı iki yılda bir yapılan yenileme sistemi, ister istemez en ufak birşeyde kongrenin yapısını değiştiriyor. O yapı değiştiği anda güçlü geldiğiniz bir yerden güç kaybına uğruyorsunuz. Birinci dönem o kadar güç kaybına uğramadı. Ama ikinci dönem ciddi manada bir güç kaybına uğradı.

Mesela Fransa, çift kamaralı yarı başkanlık sistemi. Orada başbakana bakıyorsunuz, herhangi bir yaptırımı onun da yok. Bütün güç onda, o da partili. Ben bu seçimlere girerken gündeme ‘partili Cumhurbaşkanlığı’nı getirmiştim. Bu muhalefetin hiç işine gelmedi. Dedim ki ‘Gelin partili cumhurbaşkanı sisteminin hep beraber hemen bir anayasa değişikliği ile getirelim.’ Bu Türkiye’yi çok daha farklı kılacaktır. Türkiye’nin kalkınmasına yönelik çok ciddi imkanlar getirecektir. Türkiye’deki sıkıntı partili-partisiz olayından kaynaklanıyor. Partili cumhurbaşkanlıklarının olduğu ülkelerde, yaptırım, uygulama, daha seri karar alabilme çok daha farklı olabiliyor.”

Ben bu seçimlere girerken partili cumhurbaşkanlığı sistemini getirdim ama bu muhalefetin işine gelmedi. Partili Cumhurbaşkanlığı’nın olduğu ülkelerde daha seri karar alabilme imkanı oluyor. Türkiye’nin seri kararlar alabilen bir yapıya kavuşması lazım.

Anadolu’da birçok yerlerde arkadaşlarımdan aldığım bilgi şu; bir sükunet, rehavet var. Partilerin örgütlerinde de var, vatandaş da ilgisizlik var diyorlar. Bu ilgisizlik nasıl bir netice doğuracak onu bilemiyoruz. Arkadaşlar kamuoyu araştırmalarını benim de önüme getiriyorlar oradan işleri takip ediyorum. Son ana kadar sürprizlerle dolu bir seçim olacak.

Demokratik açılım safhasını tamamladıktan sonra milli birlik ve kardeşlik safhasını tamamladık. Bu aşamada da akil insanlar aşamasını başladık. Bazı yerlerde milliyetçi kesim akil insanlara saldırılar düzenledi. Bunlardan sonra üçüncü adımı attık ve çözüm süreci dedik. Bu terör örgütünün desteklediği siyasi yapı hiçbir zaman samimi olarak çözüm sürecine sarılmadı.

Dün Muş’ta kaçırılan insanlar, kaçırılan araçlar var. Ağrı’daki olayda askerimize ateş açılıyor, askerimiz cevap vermeyecek mi? Mersin ve Adana’daki olayları ben de Başbakanımız da kınadı. Bunlara rağmen beyefendiler bizlere fatura kesti. Bunlardan sonra eşbaşkan olan bu zat insanları sokağa davet ediyor.

İnsanları sokağa davet eden birisiyle nasıl olur da çözüm süreci işleyebilir? Bu ülkede mal ve can güvenliğini sağlamak ile görevliyiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacak güçteyiz. Böyle bir adım atarlarsa bunun bedelini, faturasını ağır öderler. “İmralı’dan ne gelirse o olur” böyle bir durum yok. Türkiye İmralı’yla ilgili değerlendirme yapar, ya izin verir ya vermez. İmralı tabulaştırılıyor.

Güneydoğu’da bir ürkeklik var, görüştüğümüzde ‘tehdit altındayız’ diyorlar. Barış diyorlar, böyle barış olabilir mi?

Erdoğan gelen soru üzerine müjdesini açıkladı:

“Diyanet İşleri Başkanlığı’mıza karşı yapılmış bu nezaketsizliğe, o makama yakışan, o makama layık olan bir şeyi Cumhurbaşkanlığı makamı olarak bizler bir jest olarak yapalım dedik. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızla da görüştüm. ‘Sakın arabayı ortada filan bırakma’ dedim. Mutabık kaldık.”

Paralel yapının ABD’nin değişik yerlerinde 160-170 okulu bulunduğuna dikkati çekerek…

Bu okullar, Amerika tarafından da üstelik desteklenen, ücretleri bunlar tarafından verilen okullar. Bu okullarla Amerika adeta bunları şu anda besliyor ve bu yapıyı orada güçlü kılıyor. Biz tabii, bu konuyla ilgili her türlü adımları attık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adıyaman Nissibi Köprüsü açılışında “Yarın bir müjde duyabilirsiniz. Bu müjde Diyanet İşleri Başkanımızla alakalı olacak” diye konuşmuştu. Erdoğan’ın bu sözü bir anda gündeme oturmuştu. Ancak müjde yarına kalmadan ortaya çıktı. Buna göre Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in iade edeceğini söylediği milyonluk makam aracı için harekete geçti. “Haberim olsaydı, iade etmesine müsade etmezdim” diyerek tartışmalara katılan Erdoğan, muhalefeti de Diyanet’e düşman olmakla suçlamıştı.

http://www.beyazligroup.com/tr/kampanyalar.php

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s