SANAYİ ÜRETİMİNİNDE EN YÜKSEK ARTIŞ

Posted on

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı itibarıyla sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Mart’ta, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,5 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,1 azaldı. 

Geçen yılın Mart ayına göre de madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 3,6 ile dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış da makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 14,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 13,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 12,8 ile tütün ürünleri imalatı takip etti.

İmalat sanayiinde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış haliyle en yüksek düşüş diğer ulaşım araçları grubunda gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 10,1 ile diğer ulaşım araçları imalatında görüldü. Bu düşüşü yüzde 4,1 ile içeceklerin imalatı, yüzde 0,8 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,3 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,1 arttı. 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,3 arttı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s