“KÖPRÜLÜ’NÜN TORUNU”

Posted on

Özden ATİK / İSTANBUL, (DHA) ALTIN ithalatçısı olduğunu ve Osmanlı döneminde yönetime tanınmış vezir ve devlet adamı veren Köprülü sülalesinin 17. göbekten torunu olduğunu söyleyerek Eski Gana Büyükelçisi Şentürk Uzun’un kardeşini 125 bin dolar dolandırdıkları iddia edilen karı-kocaya dava açıldı.

SAVCILIĞIN İDDİALARI

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, şikâyetçi Hasan Uzun’un ağabeyi Eski Gana Büyükelçisi Şentürk Uzun’un 2013’te Gana Büyükelçiliği’ne atanarak başkent Akra’da göreve başladığı, şüpheli Aydın Ahmet Köprülü’nün aynı tarihlerde Akra’da olduğu anlatıldı.

GÜVEN DUYGUSU YARATTI

İddianameye göre olay şöyle gelişti: Şüpheli Aydın Ahmet Köprülü kendisini eski Büyükelçi Şentürk Uzun’a altın ithalatı yapan bir işadamı olarak tanıttı. Ortağı olduğu firmanın da Türkiye’nin en büyük altın ithalatçısı olduğunu söyledi. Şüpheli Köprülü, Köprülü sülalesinin 17. göbekten torunu olduğunu, İsviçre’de şirketleri olduğunu, Mali’de altın madeni işletmesi sahibi olduğunu, altın ithalatı için Gana’da bulunduğunu anlatarak altın ticareti nedeniyle Gana’dan Türkiye’ye gitmesi gereken altın tüccarlarının vize problemlerinin bulunduğunu ve bu konuda yardım istediğini beyan ederek eski büyükelçide güven duygusu yarattı.

PARA EŞİNİN HESABINA GÖNDERİLDİ

Daha sonraki süreçte büyükelçiye vize işlemlerindeki yardımı ve misafirperverliği için teşekkür ederek kendisi için bir şeyler yapmak istediğini, çevresinde tanıdığı ya da akrabalarının varsa paralarını altın ticaretinde değerlendirebileceğini söyledi. Bunun üzerine eski Büyükelçi Şentürk Uzun, Almanya’da yaşayan kardeşi Hasan Uzun’u arayarak şüphelinin bu teklifini iletti. Hasan Uzun da bu teklifi uygun bularak 24 Ekim 2013’te 125 bin Doları şüphelinin eşi Seçil Köprülü’nün banka hesabına havale etti.

PARAYI AYNI GÜN ÇEKTİLER

Şüpheli karı-koca aynı gün parayı bankadan çekti. Eski Büyükelçi Şentürk Uzun, havaleden sonra altın madeninin Gana’dan Türkiye’ye sevkine dair araştırma yaptı. Şüpheli Aydın Ahmet Köprülü’nün dediği gibi altının THY kargo uçaklarıyla gönderilemeyeceğini öğrenen eski Büyükelçi Uzun, 4 gün sonra şüpheliyi arayarak parayı iade etmesini istedi. Ancak şüpheli, hem büyükelçiyi, hem de kardeşini uzun süre oyaladı. Daha sonra şüpheli Aydın Ahmet Köprülü, şikayetçiye 10 bin dolar ve 115 bin dolar değerinde iki senet verdi. Senedin ödenmemesi üzerine şikayetçi Hasan Uzun, icra takibi başlattı. Şüpheli Köprülü, takibe yaptığı itirazda, yapılan ticarette meblağın kaybedildiğini öne sürdü.

AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAKLAR

İddianamede, pratikte herhangi bir ticaretin yapılmadığı, şüphelinin de bu şekilde yarattığı güven duygusuyla şikâyetçi Hasan Uzun’dan 125 bin doları “nitelikli dolandırıcılık” suretiyle mal edindikleri evrak kapsamında anlaşıldığı ifade edildi. “Meslek sahibi kişilerin dolandırıcılığı” suçundan 2’şer yıldan 7’şer yıla kadar hapisleri talep edilen (tutuksuz) şüpheliler, iddianamenin kabul edilmesi halinde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacaklar.

TİCARİ BAŞARISIZLIKTAN ZAYİ OLDU

Şüpheli Aydın Ahmet Köprülü savunmasında, Eski Gana Büyükelçisi Şentürk Uzun ile tanıştığında küçük bir birikimi olduğunu ve bu birikimi kendisiyle değerlendirmek istediğini, kendisinin de bunu kabul ettiğini söyledi. Köprülü, sürekli seyahat halinde olduğundan

125 bin doları eşi Seçil Köprülü’nün hesabına havale ettiklerini, paranın Gana’da ticari başarısızlığı nedeniyle zayi olduğunu belirterek suçlamayı reddetti. Köprülü’nün eşi Seçil Köprülü ise olayla bir ilgisi olmadığını, eşinin iş anlaşması nedeniyle hesabına para geldiğini, bu parayı da eşinin aldığını ve ticari başarısızlığından kaybettiğini söyledi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s