PATLAMA SONRASI İLK AÇIKLAMA

Posted on

     Selahattin Demirtaş bugün sabah saatlerinde HDP Adana ve Mersin binalarındaki patlamalarında ardından Twitter’dan açıklama yaptı. Demirtaş; “Bu gün saat 17’de Mersin mitinginde olacağız. Daha coşkulu, daha neşeli, daha moralli olacağız. Herkesi bekleriz.” tweetini attı. Mersin ve Adana HDP binalarına yapılan saldırılara en sert tepki Pervin Buldan’dan geldi. Buldan açıklamayı Twitter üzerinden yaptı. Buldan’ın eleştirilerinin hedefinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan vardı. İşte o açıklama: Ne Cumhurbaşkanı,ne Başbakan nede Hükümet’in diğer yetkilileri bugünkü saldırılarla ilgili kınama yapmasınlar.Sussunlar yeter…!!

     Adana ve Mersin’de HDP binalarında meydana gelen patlamalarla ilgili, hükümetten ilk açıklamayı AK Parti Adana Milletvekili ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yaptı. Çelik, saldırıyı lanetledi ve “Bu saldırı HDP’ye, tüm siyasi partilere ve seçim sürecine yapılmıştır” dedi.

     Çelik, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Adana HDP Seyhan İlçe Binası ve Mersin HDP binasına yapılan saldırıyı lanetliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

     Bir siyasi partiye yapılan saldırının, tüm partilere ve demokrasiye yapılmış olduğunu belirten Çelik, “Bu saldırı HDP’ye, tüm siyasi partilere ve seçim sürecine yapılmıştır. Lânetliyoruz bu saldırıyı. HDP teşkilatına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
TAYYAR: SALDIRININ ARKASINDA PKK VAR

HDP’nin Adana ve Mersin’deki bürolarına bugün düzenlenen eş zamanlı saldırılarda 3 kişi yaralandı. AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar şu iddiayı dile getirdi

Adana ve Mersin ‘de HDP İl Başkanlıkları’nın bulunduğu binalara eş zamanlı olarak düzenlenen saldırı nedeniyle çok sayıda siyasi geçmiş olsun mesajı yayımladı. AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar ise ilginç bir iddiayı dile getirdi.

TGRT Haber’e konuk olan Tayyar, saldırıya ilişkin “Bu saldırılar mağduriyet oluşturulması içindir. Ben saldırının arkasında PKK olduğunu düşünüyorum” dedi.

Birileri provokasyon yapabilir dedik. En başından beri kaygıyla izledik. Bu saldırıları hem kınıyoruz hem de bu saldırıların sorumlusu kimse takipçisi olacağız. Saldırılar konusunda ilkeli bir tutum takınmalıyız. Bizim de seçim bürolarımız ve milletvekillerimiz saldırıya uğradı. Şimdi de bütün parti liderlerine ve teşkilatlarına çağrı yapıyorum. Hep beraber şiddetin karşısında olmaya davet ediyorum.

Bu arada hiç kimse de hükümeti suçlayıcı bir tutum içerisine de girmesin.

YALÇIN AKDOĞAN: PROVOKASYON

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da twitter’dan yaptığı açıklamada, “Adana ve Mersin’deki HDP bürolarına yapılan saldırıyı kınıyor, HDP’ye ve yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Seçim sürecine şiddet karıştırmaya çalışan provokatörlerin oyunu tutmamıştır, tutmayacaktır” dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HDP’ye yönelik bombalı saldırılara tepki gösterdi. CHP’nin İstanbul 2. bölgedeki seçim çalışmalarına katılan Tekin ve Tanrıkulu, Galata Köprüsü üzerinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İki gün önce bu konuda Başbakan Davutoğlu’nu uyardıklarını söyleyen Gürsel Tekin, ” Bugüne kadar çeşitli provokasyonlar da oldu. Ama şunu da görmemiz lazım. Devletin kurumları sadece iktidarı korumakla mükellef değildir. Farkındaysanız devletin emniyeti istihbaratının tamamı iktidarla meşgul. Muhalefeti, siyasetçiler hiç kimse yok. Bir bakanın peşinde 100 tane polis geziyor. Bizim arkamızda hiç polis yok. İstemiyoruz da, böyle bir talebimiz yok. Siyasetçiler mutlaka dilini iyi kullanmalı. Son dönemde bazı bakanların kullanmış oldukları cümlelerin belli tahriklere sebep olabileceğini… en azından bundan sonra büyük olasılıkla bazı yaralılar var. Geçmiş olsun HDP’ye. Umut ediyorum bu saatten sonra hiçbir insanın benzer provokasyonlarla karşı karşıya kalmayacağı bir 17 günlük süreci geçiririz. Bu konuda sayın Davutoğlu’na büyük görevler düşüyor. Kendisi direkt ilgilenmeli diye düşünüyorum” diye konuştu. CHP’ye yönelik de saldırılar olduğunu söyleyen Tekin, “CHP olarak kamuoyuyla paylaşmadık, çeşitli saldırılarla bizim de arkadaşlarımız karşı karşıya kaldı. Bunun bir tanesi iki gün önce Beyoğlu’nda yaşandı. O grupları tespit ettik, emniyete bildirdik. Umut ederim ki gereğini yaparlar. Yapmazlarsa biz takipteyiz” dedi.

Eminönü’nde de dolaşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey, Sezgin Tanrıkulu ve Enis Berberoğlu, HDP standına da uğradılar. CHP’liler geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN DA KINAMA GELDİ

HDP’nin Adana ve Mersin il binalarına yapılan saldırıya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Bu saldırıları en şiddetli şekilde kınıyoruz. Provokatif eylemler amacına ulaşamayacaktır.” dedi.

Bakan Ömer Çelik, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Adana HDP Seyhan İlçe Binası ve Mersin HDP binasına yapılan saldırıyı lanetliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi. Bir siyasi partiye yapılan saldırının, tüm partilere ve demokrasiye yapılmış olduğunu belirten Çelik, “Bu saldırı HDP’ye, tüm siyasi partilere ve seçim sürecine yapılmıştır. Lânetliyoruz bu saldırıyı. HDP teşkilatına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s