ÇANAKKALE’DE HAYAT DURACAK

Posted on

İSTANBUL VE ANKARA’YA YAPILACAK BAZI UÇAK SEFERLERİ DE İPTAL EDİLDİ

Törenler sebebiyle ayrıca İstanbul ve Ankara’ya yapılacak bazı uçak seferleri de iptal edildi.

BOZGUNA UĞRAYAN İTİLAF DEVLETLERİNİN SAVAŞ GEMİLERİ DE ÇANAKKALE’DE

Çanakkale Boğazı’na 100 yıl önce girmeye çalışan ancak Mehmetçiğin kahramanlıklarıyla bozguna uğrayarak geri çekilmek zorunda kalan İtilaf Devletleri donanmasına ait savaş gemileri, dün yine Çanakkale Boğazı’ndaydı.

İngiliz Donanması’na ait HMS Bulwark, Yeni Zelanda Donanması’na ait HMNZS Te Kaha,Avustralya Donanması’na ait Anzac, Fransa Donanması’na ait FS Cassard isimli savaş gemileri bu kez boğaza misafir olarak geldi.

Çanakkale Boğazı’nın Anadolu yakasında dağın eteklerinde yer alan ’18 Mart 1915′ yazısı ile Avrupa yakasında dağın eteklerinde bulunan ‘Dur Yolcu’ yazılarının hizasında şamandıralara bağlanan savaş gemileri, 100 yıl önce yaşamlarını yitiren askerlerin torunlarını selamladı.

Çanakkale Boğazı’nda yolcu ve araç taşımacılığı yapan feribotların bordolarındaki, bir Türk askerinin yaralı Anzak askerini kucağında taşıyan fotoğrafları ile Türkçe ve İngilizce olarak yazılan ‘Barış Mümkün’ yazılarıyla dünyaya barış mesajları verildi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. Yıl Dönümü Anma Töreni ve Barış Zirvesi çerçevesinde bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Çanakkale’de düzenlenecek törenlerde, yüz yıl önce savaşmış halkların barışı nasıl yeniden tesis edebildikleri konusunda küresel çapta önemli mesajlar verilecek.

ÇANAKKALE’DE HAYAT DURACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İngiltere Veliaht Prensi Charles’ın yanı sıra çok sayıda ülke liderinin katılacağı törenler sırasında Çanakkale’de hayat duracak. Yoğun güvenlik önlemleri kapsamında birçok yol trafiğe kapatılırken Çanakkale-Eceabat, Çanakkale-Kilitbahir hatlarında sefer yapılmayacak. Sadece Kepez İskelesi çalışacak.

ANA CADDELER 3 GÜN BOYUNCA TRAFİĞE KAPALI OLACAK

Törenler, 24 ve 25 Nisan 2015’te yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve birçok ülkenin devlet başkanları da katılacak. Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü tarafından şehir merkezindeki ana caddeler, üç gün boyunca trafiğe kapatıldı, demir bariyerler koyuldu. Vatandaşları bu konuda bilgilendirmek için bastırılan broşürde, özel araba yerine toplu taşıma araçları kullanılması istendi.

Broşürde şu ifadelere yer verildi: “Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yıldönümü 23, 24 ve 25 Nisan tarihlerinde ilimizde kutlanacaktır. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda yerli ve yabancı misafirler geleceği değerlendirilerek, ilimizde aşırı araç trafiği olacağı düşünülmektedir. Belirtilen tarihlerde Atatürk, İnönü, Demircioğlu, 2. Demircioğlu, Kayserili Ahmet Paşa, Balıkesir, Pirireis, Troya, Setboyu, Stadyum ve Şehit Gürol caddeleri, Cumhuriyet ve Mehmetçik bulvarları ile bağlantılı sokaklar tamamen trafiğe kapalı kalacaktır.”

Şehitliklerin resmi törenler sırasında sivillere kapatılması sebebiyle Çanakkale-Eceabat ve Çanakkale-Kilitbahir arasındaki feribotlar da araba taşımayacak. Şehirlerarası seyahat eden arabalar ise Kepez Beldesi-Eceabat arasına koyulacak feribot seferleriyle karşıya geçirilecek.

SAVARONA DA GELDİ

Çanakkale Kara Savaşları törenlerine katılacak olan devlet başkanlarının ağırlanacağı Cumhurbaşkanlığı yatı Savarona da Çanakkale’de. Çanakkale Limanı’na yanaşan Savarona’yı meraklı gözlerle izleyen vatandaşlar bol bol fotoğraf çekti.

TÜRKİYE’YE KONUK YAĞDI

Çanakkale Savaşlarının 100. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilecek anma törenlerinde, devlet başkanı, parlamento başkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı, başbakan, bakan, büyükelçi düzeyinde 90’a yakın ülkeden üst düzey temsilci yer alacak.

Çanakkale Kara Savaşlarının 100. yıl anma törenlerine 17 ülkeden katılacak devlet başkanlarının yanı sıra, KKTC, Cezayir ve Rusya’dan parlamento başkanı düzeyinde,Afganistan, Gambiya ve Sudan’dan cumhurbaşkanı yardımcısı düzeyinde katılım gerçekleşiyor. Törene Macaristan’dan eski Cumhurbaşkanı Pal Schmitt de iştirak ediyor.

Törene katılacak devlet başkanları şöyle:

Arnavutluk-Bujar Nishani,
Azerbaycan-İlham Aliyev,
Bosna Hersek-Mladen İvaniç,
Cibuti-İsmail Omar Geulleh,
Güney Sudan-Salva Kiir Mayardit,
Irak-Fuad Masum,
İngiltere-Prens Charles,
İrlanda-Michael D. Higgins,
Karadağ-Filip Vujanovic,
Katar-Emir Tamim bin Hamad El Thani,
Makedonya-Gjorge İvanov,
Mali-İbrahim Boubacar Keita,
Nijer-Mahamadou Issoufou,
Pakistan-Memnun Hüseyin,
Senegal-Macky Sall,
Somali-Hasan Şeyh Mahmud,
Türkmenistan-Gurbangulu Berdimuhamedov.

Törene başbakan düzeyinde katılacak ülkeler:

Avustralya Başbakanı Tony Abbott,
Yeni Zelanda Başbakanı John Key,
Moldova Başbakanı Chiril Gaburici,
Romanya Başbakanı Victor Ponta ve Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca.

Törene bakan düzeyinde katılacak ülkeler:

Bahreyn Krallığı,
Fransa,
Gabon,
Gana,
Gine,
Güney Afrika Cumhuriyeti,
Güney Kore,
Gürcistan,
Hırvatistan,
Hindistan,
Litvanya,
Lübnan,
Kanada,
Moğolistan,
Moritanya,
Mozambik,
Singapur,
Tacikistan Tunus,
Vietnam.

Törenlere katılacak büyükelçiler:

Ayrıca, anma törenlerine BM Kalkınma Programı’ndan Helen Clark, Türk Konseyi’nden Ramil Hasanov, Avrupa Konseyi’nden Thorbjorn Jagland, İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan (İİT) İyad Emin Medeni, Afrika Birliği’nden Barış ve Güvenlik Komiseri Büyükelçi Smail Chergui ile TÜRKSOY Genel Sekreteri gibi uluslararası örgüt temsilcileri ve Lübnan Özel Mahkemesi Başkanı David Baragwanath gibi uluslararası şahsiyetler de katılıyor.Avusturya, Belçika, Benin, Brezilya, Bulgaristan, Endonezya, Estonya, Japonya,Kazakistan, Kongo, Malezya, Myanmar, Özbekistan, Portekiz, Suudi Arabistan, Tayland, Umman ve Zambiya’dan büyükelçi düzeyinde katılım oluyor.

Polonya ve Slovakya’dan meclis başkanı yardımcısı, Kırgızistan’dan ise Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri düzeyinde katılımın gerçekleşeceği törenlere, Almanya’dan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Markus Grübel, Filistin’den Dışişleri Bakan Yardımcısı Taysir Ferhat, İtalya’dan Savunma Bakanlığı Devlet Sekreteri Domenico Rossi, Letonya’dan Parlamento Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Solvita Aboltina, Meksika’danDışişleri Bakanlığı Müsteşarı Carlos de Icaza ve Ürdün’den Prens Raad Bin Zeid iştirak ediyor.

DÜNYA BASINI DA TAKİPTE

Törenleri izlemek için Türkiye dahil 35 ülkeden bin 400 gazeteci akredite oldu.

100 YIL DÖNÜMÜ PROGRAMI

Çanakkale Kara Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek törenlerin programı belli oldu.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü için yarın öğle saatlerine kadar VİP uçuşlarıyla kente gelecek heyetler, Çanakkale Havaalanı’na inecek. CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki konuklar, saat 13.20’de, Yahya Çavuş Şehitler Camii’nde cuma namazı kılacak. Aynı saatlerde cuma namazı kılmayacak liderler, Savarona ile Çanakkale Boğazı’nda tur yaparak öğle yemeği yiyecek.

ŞEHİTLER ABİDESİ’NDE BAŞLAYACAK

Uluslararası tören saat 14.30’da Şehitler Abidesi’nde başlayacak. Saat 16.30’a kadar devam edecek törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Veliaht Prensi Charles, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakacak. Çanakkale’de savaşmış ülkelerin çelenkleri önceden yerlerine konulacak.

Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekilecek.

Bu sırada Çanakkale cephesinde mücadele eden ülkelerin bayrakları göndere çekilmiş olacak. Çanakkale Cephesinde şehit düşmüş askerler için dua edilecek.

İtilaf Devletleri adına yapılacak konuşmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması takip edecek. Çocuk Korosu konseri, mehter takımının gösterisinin ardından tören geçişi gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Veliaht Prensi Charles tarafından Şehitlik Defteri imzalanacak. Şehitlikte Kuran okunacak ve şehit mezarlarına çiçek bırakılacak. Boğazda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı savaş gemilerinin tören geçişi ve Türk Yıldızları tarafından yapılacak gösteri izlenecek.

FRANSIZ ANITI’NDA İLK GÜN TÖRENLERİ TAMAMLANACAK

İlk günün son töreni saat 18.30’da Fransız Anıtı’nda gerçekleşecek ve Türkiye’yi bu törende AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır temsil edecek. CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan saat 19.00’da konukları onuruna Savarona Yatı’nda akşam yemeği verecek.

İKİNCİ GÜN TÖRENLERİ

İkinci gün ise saat 05.30’da Anzak Çıkarmasının 100’üncü yıldönümü nedeniyle Anzak Koyu’nda Şafak Ayini töreni yapılacak. 11.00’de Avustralyalıların Lone Pine Anıtı, saat 12.30’da 57’nci Alay Şehitliği’ndeki tören ve son olarak da saat 13.45’de Yeni ZelandaAnıtı’ndaki tören yapılacak.

İKİNCİ TÖREN İNGİLİZ ANITI’NDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek ikinci tören, İngilizlerin Helles Anıtı’nda, saat 17.10’da başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İrlandaCumhurbaşkanı Higgins, İngiltere Veliaht Prensi Charles tarafından karşılanacak. Türkiye,İngiltere ve İrlanda milli marşları çalınacak. Başlangıç konuşması ve duası yapılacak. Galler Prensi Henry’nin Çanakkale Savaşı’nın tarihi önemi üzerine konuşması gerçekleşecek. Bir askerin savaş günlüğünden okumalar ve Mustafa Kemal Atatürk’le yapılan söyleşinin bir bölümü de okunacak. Saygı duruşu ve duanın ardından anıta çelenkler sunulacak. Veliaht Prens Charles’ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılımcılara seslenecek. Töreni Kanadalı bir askerin anlatısını ile kapanış duası izleyecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s