ACAR TEKNOLOJİK SİSTEMLER

Posted on

Acar Teknolojik Sistemler’in günümüzdeki yapılanması ve faaliyet alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız Acar Teknolojik Sistemler Ltd. Şti. olarak 2001 yılında endüstriyel fırın ve özel makine imal etmek üzere kurulmuştur. Kurulduğumuz günden bu yana 50-1200˚C sıcaklık aralığında endüstrinin ihtiyaç duyduğu her türlü fırını müşterilerimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda dizayn ve imal etmekteyiz. 

Firmanızın sahip olduğu ürün gamı ve üretim kapasitesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız metalürji sektörü başta olmak üzere tüm sektörler için farklı özelliklerde endüstriyel fırın üretmektedir. Endüstriyel fırınlar çok farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Yakıt cinsleri, fiziksel özellikleri ve kullanıldıkları proseslere göre sınıflandırılırlar. O nedenle tamamını burada zikretmek pek mümkün olmaz ancak aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor ve ne gibi ayırıcı özelliklere sahip?

Firmamız 50 ile 1200˚C arasında tüm fırınları dizayn ve imal etme kapasitesine sahiptir. Bugüne kadar ürettiğimiz fırınlar demir-çelik, alüminyum, otomotiv ve havacılık sektörlerinde kullanılmaktadır.   

Bizim için önemli olan, müşteri memnuniyetidir. Bunu da ancak tüm aşamaları doğru geçerek başarabiliyoruz. Endüstriyel fırın konusu çok bilinen bir konu olmadığı için önce müşteri ihtiyacını doğru belirlemek gerekiyor. Zaman zaman müşterilerimiz bu konuda desteğe ihtiyaç duyuyor ve biz de onları yönlendiriyoruz. Sonrası ise ihtiyaca yönelik tasarım ve kaliteli imalat. Bunlar yapıldığında müşterimiz kesintisiz imalat yapabiliyor. Biz de sektördeki 20 yılı geçkin tecrübemizle müşteri memnuniyetini yaratmaya gayret ediyoruz.

Müşterilerimiz arasında Arçelik, Petrol Ofisi, Şişecam, Eczacıbaşı, Hyundai, Ford, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Brisa gibi ülkemizin önemli firmaları yer almaktadır. 

Ürünlerinizin kullanıldığı alanlara hangi temel avantajlar getirmesini göz önünde bulunduruyorsunuz? Her proje ya da sektör için farklı fırın seçenekleri mi sunuyorsunuz.

Aslında bizim ürünlerimiz üretimin bir kanalıdır. Yani müşterilerimizin ürünleri bizim fırınlarımızdan geçer. Bu yönü ile baktığımızda her makine gibi fırınlarımızın olmazsa olmaz kriteri düşük işletme maliyeti, kesintisiz üretim ve uzun ömürdür. Biz de bu önemli noktaları dikkate alarak tasarım ve imalat yapıyoruz. Bunu temin etmek için kalitesi dünyaca kabul görmüş ürünleri seçiyor ve kullanıyoruz. Zaman zaman müşterilerimiz yüksek yatırım maliyetinden şikayet etse de, aslında sonunda kendilerinin kazançlı çıktığını anlıyorlar. 

Ağır sanayi denilince enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik ön plana çıkıyor. Sizin fırınlarınızın bu konularda sağladığı faydalar nelerdir? ? Bu noktada Ar-Ge çalışmalarınızı nasıl yürüttüğünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ülkemiz ne yazık ki enerji kaynakları açısından dışarıya bağımlı. Bu da pahalı enerji kullanımını beraberinde getiriyor. Sanayinin en önemli maliyet girdilerinden biri olan enerji, global rekabet için büyük önem taşımaktadır. Bunun bilincinde olan firmamız atık enerjinin kullanımı konusunda firmamız mevcut mühendislik tecrübe ve imkanlarını kullanarak müşterilerine önemli avantajlar sağlamaktadır.

Burada yaşanan bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim. Bir müşterimiz ilk fırınını bizden aldı. Daha sonra 2. ve 3. fırınını Çin’den getirdi. O arada müşterimiz büyüyerek biraz daha kurumsallaştı ve maliyet analizlerini yapmaya başladı. İncelediğinde gördü ki bizim fırınımız ile Çin’den getirdiği fırının bir yıllık yakıt tüketimi arasındaki fark bize ödeyeceği bedeli aşıyor. Sonra 4. hattı kurdu ve fırını gene bizden aldı.

Sürdürülebilirlik için kalite büyük önem taşımaktadır. Kalitesizliğin maliyetinin firmamız ve müşterimiz için büyük kayıp olduğunun bilincinde olan firmamız, optimum kaliteyi sunabilmek için sürekli iyileştirme uygulaması yapmaktadır. Ayrıca personelimiz eğitilerek kalitenin önemi anlatılmaktadır.

Bu vizyonu tecrübe ile birleştirdiğimizde sürdürülebilirliği sağlamaktayız.  

Doğru fırın seçiminin püf noktaları nelerdir? Siz müşterilerinize ürün satarken nasıl bir prosedür izliyorsunuz?

Aslında tanımlaması çok zor bir soru sordunuz. İhtiyaç çok farklı olabildiği için kriterler de çok farklı olabiliyor. Ne yazık ki bazen piyasada mühendislik gerekleri dikkate alınmadan yapılmış, müşterinin ihtiyacına cevap vermeyen ürünlerle karşılaşıyoruz. Firmalar ucuz olmasına aldanarak Çin`den veya başka yerlerden fırın satın alabiliyor. Daha sonra ne yazık ki istedikleri sonuca ulaşamıyorlar. Buna benzer çok örnek var ama bir müşterimiz Çin`den getirdiği bir fırını, bir şarj bile ürün alamadan söküp atmak zorunda kalmıştı.

Bu konuda müşterilerimize önerimiz, eğer bünyelerinde konuya hakim birisi yoksa bu konuda danışmanlık almalarıdır. Ödeyeceklerinin karşılığını fazlası ile alacaklardır. Bir de güvenilir, mühendislik formasyonu olan firmaları tercih etmelerini öneririm. 

Biz satışlarımızda özellikle müşteriyi ziyaret ederek ne ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışıyoruz.

Daha sonrası zaten kendiliğinden gelişiyor. Bence asıl önemli olan ihtiyacı doğru tespit edip doğru ürünü önerebilmek.

 

Reklamlar

One thought on “ACAR TEKNOLOJİK SİSTEMLER

    block machine price said:
    Nisan 11, 2015, 8:14 am

    mercie mon amie

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s