IMDER TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Posted on

‘Uluslararası Kiralama Zirvesi’ Ekim’de

     İSDER Başkanı Ender Akbaytogan ise 6 Ekim 2015 Salı günü Uluslararası Kiralama Zirvesi gerçekleştireceklerini belirtti. Makina sektörü içerisindeki grupların her birinin kiralama için farklı sebepleri bulunduğunu vurgulayan Akbaytogan, “Uluslararası Kiralama Zirvesi bizim için çok önemli. Oradaki sloganımız ‘Sorularınızla gelin, cevaplarınızla dönün’ olacak. Kiralama açısından önümüzdeki yılların Türkiye açısından umut dolu olacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu. Michel Petitjean, “Kiralamanın doğuş noktası İngiltere. Avrupa’da ana pazarlar İngiltere, Fransa, İspanya, Polonya ve Rusya. Polonya’da ve Rusya’da makine kiralama ile ilgili büyük çalışmalar var. Bu ülkelerde kiralama derneği açılacak. Bunun planlamaları yapılıyor. Rusya’da çok büyük bir potansiyel var orada organize olmaya çalışıyoruz” dedi.

Doğru proje için doğru makina temini

     Avrupa ülkelerinin inşaat sektörü paylarının karşılaştırmasını yapan Michel Petitjean, Türkiye’nin henüz alt seviyelerde kaldığını ve kaydetmesi gereken çok yol olduğunu belirterek, Türkiye’de doğru proje için doğru makina temini anlayışının benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Petitjean sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa’da son derece büyük kiralama firmaları var. 5 firmanın 500 milyon Euro cirolara ulaştığını gördük. Birleşme ve yeni trendler bugün de değerlendiriliyor. Sektör olarak inşaat sektörüne bağımlıyız. Son 10 yılda Avrupa’da ortalama olarak senelik 142 bin adet ekipman satıldı. Önümüzdeki 5 sene boyunca ortalama senelik 125 bin adetlik satış miktarı olacağı öngörülüyor. İnşaat hacmi, ekipman satışları ve kiralamaları için ana unsur olarak yerini koruyor. 2013 yılı verilerine göre dünya çapında toplam tahmini kiralama geliri 90-100 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Avrupa bunun yüzde 30’unu temsil ediyor. Avrupa kiralama pazarı büyüklüğü 2013 yılında 22.63 milyardı. Bu yıl yüzde 2.6 artışla 23.86 milyar Euro olacağı tahmin ediliyor.

     “Doğru proje için doğru iş makinesi şart” İMDER ve İSDER, Makine Kiralama Eğitim Semineri kapsamında ERA Genel Sekreteri Michel Petitjean’ı İstanbul’a davet etti.

     Petitjean, yoğun katılımla gerçekleşen seminerde 30 yıllık tecrübesini Türk makine sektörüyle paylaştı.Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) kiralama sektör komiteleri, 12 Mart Perşembe günü Crowne Plaza Hotel Asia’da Makine Kiralama Eğitim Semineri düzenledi. European Rental Association (ERA) Genel Sekreteri Michel Petitjean, 30 yıllık tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Petitjean, Avrupa’da kiralamanın nasıl başlayıp geliştiği, kiralama endüstrisinde istatistiklerle nasıl çalışılması gerektiği, Türkiye’de kiralama pazarının durumu, kiralamada riskin tanımı ve verimlilik konu başlıklarında detaylı bilgiler paylaştı. Gün boyu süren eğitimin sonunda katılımcılara sertifikaları verildi. İMDER Genel Sekreteri Faruk Aksoy, “Başarılı bir şekilde faaliyetlerini yürüten üyelerimize fayda sağlamak amacıyla dünyada birçok ülkede kiralama sektörüyle ilgili seminerler veren ERA Genel Sekreteri Michel Petitjean’ı davet ettik. Türkiye ‘de makina kiralama alanında ilk defa böyle bir eğitim veriliyor. Bu yüzden sektör için çok önemli bir gelişme” dedi.

One thought on “IMDER TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

    brick machines south africa said:
    Nisan 8, 2015, 11:08 am

    beliğ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s