7. KÜRESEL SAHTECİLİK VE KORSANLA MÜCADELE KONGRESİ

Posted on

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) yerel özel sektör ortağı olduğu 7. Küresel Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Kongresi dün yapıldı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongrede konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, taklit ve korsanla riske atılanın Türkiye ekonomisinin gelişme hızı olduğunu belirterek, “Riske atılan, vatandaşımızın sağlığı, devletimizin kasasına girecek vergi geliridir. Ayrıca, yine aynı sebeple 135 bin istihdam kaybedilmektedir” dedi. 

Türkiye’nin 1980’de küresel dış ticaret hacmindeki payının binde 3 olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Bugün bu oran binde 8’e ulaştı. 2023 hedefleri çerçevesinde 500 milyar dolar ihracata, küresel dış ticaret hacmindeki payımızı yüzde 1.5’e çıkartmayı ve dünyanın 500 büyük şirketi içinde en az 10 küresel Türk şirketiyle yer almayı hedefliyoruz. Türkiye’nin aynı zamanda 2023’te en az üç sektörde dünya lideri olma ve dünyada tanınan 10 marka üretme hedefi var. Biliyoruz, bunlar için yenilikçi ve gelişmiş bir sanayiye, teknoloji odaklı ve üretken bir toplum olmaya ihtiyacımız var. Bunun da ön koşulu, olmazsa olmazı, kuvvetli bir fikri mülkiyet rejimine sahip olmaktır. Bunun bilincinde olan Türk firmaları, fikri varlıklarına büyük yatırım yapmaya başlamışlardır” diye konuştu.

 ‘Gidecek çok yol var’

 Türkiye’nin, fikri mülkiyet haklarının korunması amacıyla yoğun bir şekilde çalıştığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Ama daha gidecek çok yolumuz var. Zira, orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçmeyi başarmak için, fikri mülkiyet haklarının daha da önem kazandığını görüyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu, “Biz Türk iş dünyası olarak 2023 hedeflerimize kilitlendik. Yeni girişimci adaylarımızı, gençlerimizi de bu bilinçle yetiştiriyoruz. Bu noktada artık sahtecilik ve korsan, bizim kabul edebileceğimiz, mübah görebileceğimiz bir iş yapma yöntemi değildir” dedi.

 ‘Ben gerçeğini alıyorum’

 Nihai tüketicinin ve özellikle yeni yetişen çocuklarımızın da sahte ve korsan ürünler hakkında bilinçlendirilmesinin mücadeleye önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “İşte bu sebeple, TOBB çatısı altındaki ICC Türkiye kanalı ile önemli bir bilinçlendirme, farkındalık oluşturma projesi üzerinde çalışıyoruz. ICC BASCAP’ın 25 ülkede yürüttüğü “Ben Gerçeğini Alıyorum” kampanyasının tanıtımını, Dünya Fikri Mülkiyet Gününde, 26 Nisan’da iki bakanımızla birlikte yapıyor olacağız” diye konuştu. 

 ‘Taklit kul hakkıdır’

 Taklit ve korsan ürünlerin ülkenin ekonomik gelişimini olumsuz etkilediğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Taklit ve korsan kul hakkıdır. Allah ‘karşıma kul hakkıyla gelmeyin’ diyor. Sahtecilik, kaçakçılık ve korsanlık gibi her türlü yasa dışı yöntem, oyunu kuralına göre oynayan, kanuni ve ahlaki tüm sorumluluklarını yerine getiren dürüst iş dünyası temsilcilerine karşı haksız rekabete yol açmaktadır. Bunu kabul edemeyiz. Bilime, buluşa, markasına milyonlarca lira yatırım yapan girişimcinin, bu yatırımının çalınmasından korkmaması lazım. Bu sebeple, Türk iş dünyasını kendi markalarını yaratmaları, kendi isimleri ile global arenada rekabet edebilecek seviyeye gelmeleri için de destekliyoruz” dedi. 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s