ABD İLE YAPILACAK OLAN STA

Posted on

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak olan Amerika Birleşik Devletleri temasları, siyasi ve ekonomik önemli gündem maddeleri taşıyor. Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmelerin ağırlık konusu olacağı görüşmelerde, ABD ile Avrupa Birliği arasında imzalanması planlanan serbest ticaret anlaşması (STA), Türkiye’nin ana ekonomi gündemi olarak masaya yatırılacak.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1996 yılında imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması uyarınca, AB’nin STA yaptığı üçüncü ülkelerde Türkiye devre dışı kalıyor. Bu üçüncü ülkeler AB ile imzaladıkları anlaşmayla Türkiye’ye gümrüksüz mal satabilirken, Türkiye ihracat yaptığında bu haktan yararlanamıyor. Türkiye özellikle AB’nin son dönem STA yaptığı Meksika, Cezayir ve Güney Afrika’da bu sıkıntıyı fazlasıyla yaşıyor. Türkiye’nin tüm taleplerine rağmen bu 3 ülke Türkiye ile STA imzalamaya yanaşmıyor. Doğal olarak da bu ülkelerle olan dış ticaret açığı günden güne artıyor.

Silikon Vadisi’ne gidilecek

Başbakan Erdoğan’ın Washington ziyareti, Obama ile Oval Ofis’te görüşme, ortak basın toplantısı ve özel akşam yemeği gibi unsurları içermesi dolayısıyla ABD’de devlet protokollerine göre en üst düzeyde ağırlama olacak. Washington ve Beyaz Saray’da askeri törenle karşılanacak olan Erdoğan, Beyaz Saray’da Obama ile yapacağı resmi görüşmelerin yanı sıra San Fransisco’da Silikon Vadisi’ni ziyaret edecek,Amerika İslam ve Türk Toplumu temsilcileriyle görüşecek, Brookings Enstitüsü’nde konuşacak.

Sorun, 18 yıldır devam ediyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, Gümrük Birliği Anlaşması ile yaşanan kayıplara değinerek şunları söyledi: “Dönemin hükümeti o zaman tarihi bir hata yaptı. AB ile Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde AB’nin üçüncü ülkelerle yapacağı anlaşmalara Türkiye’nin taraf olmaması gibi bir durum sergiledi. Bunun günahını 18 yıldır çekiyoruz. Serbest ticaret anlaşmalarında, eğer anlaşma yaptığı ülke isterse Türkiye ile bu anlaşmayı, müzakereyi yapıyor. Bunun çok somut ve olumsuz örneklerini yaşıyoruz. 3 ülke hala ülkemizle serbest ticaret anlaşmasının müzakere kelimesini dahi dillerine almıyor.”

Türkiye, bu 3 ülkeyle yaşadığı benzer sorunu, AB ile STA imzalamayı planlayan ABD ile de yaşamak istemiyor. Bu nedenle Başbakan Erdoğan’ın ABD’ye gerçekleştirdiği seyahat büyük önem taşıyor.
Kalabalık bir iş insanı heyetiyle Amerika’ya giden Başbakan Erdoğan’ın, ABD ile karşılıklı bir STA konusunda görüşmeler yapması bekleniyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s