TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

Posted on

 Mayıs ayının 2’sinden bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalarda seçimler devam ediyor. Bu ay tüm oda ve borsalarda seçimler tamamlanmış olacak. TOBB ise yönetim kurulu başkanını 1 milyon 350 bin üyesinin tayin ettiği delegeler ile ağustos ayında seçmiş olacak. Son seçimlerde tek liste ile seçime gitmeye alışmış TOBB’da ağustos sıcağı erken başladı. Mevcut başkan Rifat Hisarcıklıoğlu’na destek verdiğini açıklayan odaların ve borsaların sayısı 20’yi buldu. Hisarcıklıoğlu henüz, başkanlık için adaylığını açıklamadı ancak kulisler hareketli. Bugüne kadar en çekişmeli seçimin yaşandığı oda ve borsalardaki heyecanın Genel Kurula da yansıması bekleniyor. Seçimlere damgasını vuran ‘rekabet’, ‘bol adaylık’ ve ‘kadın adaylardaki fazlalık’ özelliklerinin Genel Kurul’a da taşınması konuşuluyor. Henüz kimse başkanlık için resmi bir açıklama yapmazken, TOBB delegelerinin kimi destekleyeceği için şu anda nabız yoklamaları devam ediyor. Bu ay tamamlanacak seçimler ile Genel Kurul’un çok adaylı olup olmayacağı da şekillenmiş olacak.

Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) olaylı geçen seçimlerin ise Genel Kurul’a yansıyacağı iddia ediliyor. Kulislerde güven tazeliyerek yeniden seçilen ATO Başkanı Salih Bezci’nin TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan destek alamaması nedeniyle yeni bir başkan adayının desteklenmesi konusunda harekete geçtiği konuşuluyor.

Ancak Ankara’daki çekişmenin başlamasından önce de işdünyasının önemli bir isminin özellikle muhafazakar adamlarının oluşturduğu bir dernek tarafından da desteklendiği söyleniyor.

Başkan Hisarcıklıoğlu’nun karşısında aday olacağı söylenen isimlerden birinin bugüne kadar özellikle Türkiye ihracatının artırılması için çalışan bir isim olduğu yönünde duyumlar var.

Türkiye gündemindeki tüm gelişmeler de bir taraftan TOBB seçimlerine damgasını vuracak. Mart ayında başlayan çözüm sürecinin ardından ‘Akil İnsanlar’ arasına giren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bu süreçten de etkileneceği belirtiliyor. 16 Haziran’da BDP’nin süreci  değerlendirecek açıklamasının da Akil İnsanlar üzerinde kamuoyu bakımından etkisi olacağı tartışılıyor. Öte yandan Gezi Parkı’nda yaşanan gelişmeler siyasiler için de yeni bir yol haritası çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle muhafazakar işadamı dernekleri tarafından desteklenen adayın nasıl pozisyon alacağı da gelişmelere endeksli.

Mevcut başkanlardan biri de aday olabilecek

Bilindiği gibi NACE kodları nedeniyle süresi uzayan seçimler bir de bu kodlara itirazlar yüzünden 3 ay daha ertelenmişti. Bu nedenle Mali Genel Kurul’unu daha önce yapan TOBB, seçimli Genel Kurulu için de Ağustos ayını belirlemişti.Anayasa Mahkemesi’nin TOBB yasasına ilişkin iptal kararıyla ‘iki dönem’ şartı kalkarken, TOBB Organ Seçimleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, TOBB başkanlığına aday olup, seçimi kaybeden başkanın yeniden kendi odasına dönmesini engelleyen hüküm de iptal edilmişti. Böylece rakip olmak isteyen adaylar ‘koltuğunu kaybetme korkusu’ da yaşamayacaklar. Seçimi kaybetmeleri halinde eski görevlerine dönecekler, TOBB delegelikleri de sona ermeyecek. Bu değişiklikle birlikte akıllara mevcut başkanlardan birinin de aday olabileceği gündeme geliyor. Yapılan yönetmelik değişikliği ile de TOBB Başkanlık koltuğuna adaylık için ‘toplam delege sayısının yüzde 10’unun imzası’ şartı da yüzde 8’e indirilmişti. Böylece yaklaşık 1500 delegeli TOBB’da başkanlık koltuğuna aday olmak için 150 delegenin değil; 120 delegenin imzası yeterli oluyor. Hisarcıklıoğlu için şimdiden, seçimi tamamlanan odaların imza topladıkları kaydediliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s