KAMU ETKİSİYLE BÜYÜME DÖNDÜ

Posted on

Türkiye ekonomisi, 2012 yılına damgasına vuran tüketim kaynaklı “sert fren”in ardından, bu yılın ilk çeyreğinde de arzulanan boyutta güçlü bir toparlanma ve büyüme eğilimini yeterince sergileyemedi. Geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.3, tümünde ise yüzde 2.2 olan GSYH büyüme oranı, bu yıl ilk çeyrekte de yüzde 3 düzeyinde kaldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) gerçekleşmelerini açıkladı. Buna göre üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH, geçen yılın aynı çeyreğine göre cari fiyatlarla yüzde 9.5 artışla 357 milyar 854 milyon; sabit fiyatlarla da yüzde 3 artarak 28 milyar 75 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu arada takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH birinci üç aylık dönemde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.7’lik artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.6 arttı.
Özel tüketimde sert biçimde frene basılan 2012 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3.3 olan GSYH büyüme oranı, ikinci çeyrekte yüzde 2.9’a, üçüncü çeyrekte yüzde 1.6’ya, son çeyrekte ise yüzde 1.4’le son 14 çeyreğin en düşük düzeyine inmiş, yılın tümündeki büyüme oranı yüzde 2.2’de kalmıştı.
-Özel tüketimde artış düşük kaldı

İlk çeyrekteki yüzde 3’lük büyümenin ana kaynağını, düşük de olsa artış seyrini sürdüren yurttaşların tüketimi oluşturdu. İlk çeyrekte sabit fiyatlarla yüzde 3 artan özel tüketim harcamaları GSYH büyüme oranına 2.1 puan katkı yaptı. Aynı dönemde yüzde 7.2 artan devletin nihai tüketim harcamalarının büyümeye katkısı ise 0.7 puan oldu. Kamu ve özel sektörün yatırımları ile stok değişiminin toplamından oluşan yatırımlardaki artış yüzde 1.1’de kalırken, bunun büyümeye katkısı sadece 0.3 puan oldu. Bununla birlikte kamu yatırımlarının büyümeye katkısı 2.2 puan olarak gerçekleşti. İlk çeyrekte mal ve hizmet ihracatı yüzde 3.4, ithalatı ise yüzde 3.2 arttı. Net dış ticaretin ilk çeyrek büyüme oranına katkısı “sıfır” olarak gerçekleşti. 

-Tarımda yavaşlama, sanayi yatay, enerjide sert düşüş

İlk çeyrekte temel sektörlere göre büyüme eğilimi farklı seyir izledi. İlk çeyreklerin karşılaştırmasında tarımda büyüme oranı yüzde 5.2’den yüzde 3.6’ya, ulaştırma, depolama, haberleşmede yüzde 5.3’ten yüzde 1.5’e düşerken, imalat sanayiinde yüzde 2.8’le yatay ve düşük seyretti.  Enerjide ise geçen yılki yüzde 8.4 büyümeye karşılık bu yıl yüzde 3 küçülme yaşandı.
Buna karşılık ilk çeyrek büyümesi inşaatta yüzde 2.4’ten yüzde 5.9’a, toptan ve perakende ticarette yüzde 0.9’dan yüzde 2.9’a, oteller ve lokantalar sektöründe yüzde 2.3’ten yüzde 13.7’ye yükseldi.

Geçen yıl ilk çeyrekte yüzde 0.6 küçülen madencilik ve taş ocakçılığı sektörü bu yıl yüzde 4.5’le çok daha sert bir düşüş yaşadı. 

İlk çeyrek büyüme oranı mali aracı kuruluş faaliyetlerinde yüzde 6.5, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetlerinde yüzde 5.7, kamu yönetimi, savunma ve zorunlu sosyal güvenlikte yüzde 5.2, ev içi personel çalıştıran hane halklarında yüzde 4.8, eğitimde yüzde 4.6, sağlıkta yüzde 3.6, konut sahipliğinde yüzde 1 olarak gerçekleşti. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s