SİMTEK`TEN DESTEK

Posted on

Çimento sektörüne yönelik hangi ürün ve çözümlerinizle hizmet veriyorsunuz?

Simtek Otomasyon ailesi olarak senelerdir yurt içinde ve yurt dışında endüstriyel otomasyon alanında bir çok sektörde sistem kurulumu başta olmak üzere, müşterilerimizin isteği doğrultusunda makina otomasyonu, revizyon, yazılım ve devreye alma gibi çeşitli alanlarda hizmet vermekteyiz. Çimento sektörü de bunlardan biri. Geçtiğimiz yıllarda, YTONG Bilecik Kireç ve Anhidrit Kırma – Öğütme, ETİMADEN Balıkesir – Bigadiç Kolemanit Öğütme gibi pek çok tesis devreye aldık. Bir yazılım firması olarak sunduğumuz çözümlerde, alanında uzman farklı makina firmalarıyla birlikte çalışmaktayız. Siemens çözüm ortağı olarak, PLC, Network, SCADA ürünlerini kullanarak, prosese özel sistem tasarımı, kurulum, yazılım, devreye alma, eğitim ve bakım hizmeti vermekteyiz. Aldığımız anahtar teslim projelerde, elektrik projesinin çizilmesi, pano tasarımı, imalatı, montajı, saha tesisatı – kablajı, kurulum, yazılım ve devreye alma da dahil olmak üzere tecrübeli kadromuzla müşterilerimize PLC ve SCADA çözümleri sunuyoruz.

Çimento sektöründe, büyük güçlerde (110 KW… 1000 KW) ve yüksek kapasitede (10 ton/saat … 60 ton/saat) pek çok bilyalı yatay değirmen ve valsli dikey değirmen ile öğütme tesisi devreye aldık. Kurduğumuz tesislerde; değirmen vibrasyon – yağlama – ısıtma – soğutma kontrolü, hammadde besleme bandı tonaj kontrolü, seperatör, hava kilidi ve toz – filtre fanı hız kontrolü, loadcell ve radar ölçümlü silo dolum ve big-bag paketleme makinaları otomasyonu, pnömatik son ürün transferi, elevatörlü malzeme taşıması, reçeteli mikser ile üretim, çene kırıcı kontrolü, kömür – fueloil ısıtmalı çimento fırını ve sistem gruplarının sıralı çalışması – sıralı duruş gibi pek çok uygulamamız mevcut. Çalışan tesislerde operatörler SCADA ekranı üzerinden kolaylıkla sistemdeki bütün basınç, sıcaklık değerlerini izleyebilmekte, gerektiğinde uyarı veya hata mesajı üzerinden ilgili bölgeye müdahale ederek sistemi çalıştırabilmekte, ileriye yönelik üretim ve enerji tüketimi raporlarını çıktı alabilmekte. Bu sayede sahaya inmeden kontrol odasından bütün prosese hakimiyet veriyoruz. Her yaptığımız tesiste kendimizi geliştirerek müşterilerimize daha iyi çözümler sunuyoruz.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürün ya da hayata geçirdiğiniz en yeni proje hangisi? Ne gibi özellikleri var? Fabrikalara ve santrallere ne gibi avantajlar getiriyor?
Otomotiv sektörüne hizmet veren, Renault, Ford, Tofaş gibi markalara yedek parça tedarik eden Bursa – Coşkunöz Metal Form firması ile 2008` den beri çalışmaktayız. Geçtiğimiz yıllarda devreye aldığımız robotlu pres hatları seri üretime devam etmekte. En son revize ettiğimiz 2500 ton transfer presi ile kalıp Ar-Ge çalışmaları devam ediyor. Otomasyonunu yaptığımız makinalarda en çok dikkat ettiğimiz konu güvenlik tedbirleri. Üretim esnasında operatör hatası sonucu mal ve can kaybına sebep olmamak için gereken bütün tedbirleri alıyoruz. Kullandığımız CAT-4 standartı CE sertifikalı Safety PLC sistemleriyle (ışık bariyerleri, hücre müdahale kilitleri, çift el kürsüleri, sensörler gibi…) gereken standardı sağlamaktayız. Tabi bunun yanında otomasyonun fabrikalara getirdiği en büyük avantaj olarak, üretim hızını ve kalitesini arttırması, operatör hatalarını ortadan kaldırması, işçi maliyetini düşürmesini sayabiliriz. Son zamanlarda enerji maliyetlerinin de artması yüzünden, üretim maliyetlerini düşürmek için enerji verimliliğini arttırmak isteyen fabrikalara performans sistemi kurulumu, OEE hesabı analizi ve raporlama çözümleri sunmaktayız. Bu sayede işçi maliyeti, makina amortismanları, arıza süreleri ve dolayısıyla üretim maliyeti hesapları bilgisayar yazılımı üzerinden kolaylıkla izlenmekte.

Gündeminizde neler var? Pazar payınızı artırma adında yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar neler?

Otomasyon piyasasında satış üzerine değil, daha çok proje, mühendislik, teknik servis, yazılım hizmetleri vermekteyiz. Genç kadromuzla birlikte giderek büyüyerek yurt içi ve yurt dışı işlerde, bu alandaki tecrübemizle uygun çözümler sunuyoruz. İstanbul ve Bursa`daki ofislerimizde müşterilerimize ürün satışının yanında, daha çok otomasyon, bakım, servis, PLC ve operatör panel yazılımı üzerine çalışıyoruz.

Sizce sektörün iç ve dış pazarlarda gelişmesini tehdit eden unsurlar neler? Bu unsurları ortadan kaldırmak için ne gibi çalışmalar yapılmalı? Sektörü temsil durumdaki oluşumlara ve resmi kurumlara bu konuda düşen görevler nelerdir?

Otomasyon sektöründe özellikle son yıllarda Uzakdoğu menşeli (PLC, operatör panel) gibi elektronik ürünlerin iç piyasaya girmesinden sonra, küçük ölçekli makineciler başta olmak üzere makina üreticileri arasında rekabet faktörleri değişti. Yurt içi ve Suriye, İran, Irak gibi komşu ülkelere ihracat yapan makineciler, seri makina üretiminde elektrik panosu imalat maliyetini düşürmek için çoğu zaman kalite faktörünü göz önünde bulundurmamakta. Yatırımcı açısından da gelecek planlamasında sürekli bir risk faktörü bulunduğunu kabul edersek, devlet teşvikleri veya KOSGEB gibi kurumların verdiği desteklerin artması gerekmektedir ki olumlu oluşumlarla endüstri gelişebilsin. Bunun için resmi kurumların da pazarın gelişmesini tehdit eden unsurları göz ardı etmeyerek gerekli desteği vermesi gerekmektedir.

Sizi sektördeki rakiplerinizden farklılaştıran en önemli özellikleriniz nelerdir?

Türkiye`de otomasyon sektöründe, pazar payı aslında çok da büyük değil. Sektörde bütün firmalar birbirini iyi veya kötü tanımakta. Orta ve büyük ölçekli işlerde genellikle Siemens, Schneider, ABB ürünleri yaygın olmasına karşılık, proje maliyeti küçüldükçe ürün yelpazesi daha da genişliyor. Uzak doğu ürünleri bu noktada piyasada firmalar arasındaki rekabeti arttırmakta. Simtek Otomasyon olarak, kurumsal anlamda 1994` ten beri, yılların getirdiği tecrübemizle ve çalışanlarımızla dinamik bir çalışma yapısına sahibiz. Bu noktada cam, çimento, gıda, metal, kauçuk, plastik gibi proseslerde üretim hattı veya komple tesis otomasyonu projelerini çok kısa zaman diliminde, artık standartlaşan özelliklerde uygulamalarımızla teslim ediyoruz. Piyasada bizi orta ve küçük çaplı makina otomasyonu yapan diğer firmalardan ayıran en büyük özellik olarak bunu sayabiliriz.

Son dönemde sektörü ve personelinizi bilinçlendirme adına yaptığınız ne gibi çalışmalar oldu?

Çimento alanında müşteri portföyümüz geniş. Farklı illerde pek çok müşteriyle muhatap oluyoruz. Herkes kendi alanında bilgi sahibi. Yıllardır bu işin içinde olduğumuz için, bazı konularda bize de söz düşüyor. Sektörde proje bazında irtibat halinde olduğumuz müşterilerimize bazı tavsiyelerimiz de oluyor. Bu noktada üretim, kapasite arttırımı, kalite iyileştirme, personel memnuniyeti veya teknoloji kullanımı açısından gerekenlerin yapılması konusunda toplantılar yaparak uygun çözümü bulmaya çalışıyoruz.
Bizim için son dönemlerde personel bazında önemli olan, kadromuza katılan genç arkadaşlarımızın adaptasyonu ve oryantasyon eğitimi. Takım çalışması ile birlikte tecrübelerimizi paylaşarak, ofis çalışmasıyla oluşturduğumuz altyapı üzerine sahada edindiğimiz bilgileri kat olarak çıkıyoruz. Beraber yaptığımız her yeni projede kendimizi geliştiriyoruz.

İleriye yönelik hedeflerinizden, yatırım planlarınızdan bahseder misiniz?

İleriye yönelik hedeflerimizde, öncelikli olarak firmamızın mevcut çizgisini korumak, yurt dışı pazarında yeni projelerle firmamızın ismini duyurmak başlıca üstünde durduğumuz konulardır. Türkiye pazarında da fabrikaların bakım ve servis ihtiyaçlarına cevap vermeye devam edeceğiz.

2011 yılı hedeflerinizi tutturdunuz mu? Sizce 2012 yılında üretim, firma sayısı, ihracat, ithalat gibi alanlarda sektörü ne gibi gelişmeler bekliyor?

2011 yılında Avrupa genelinde yaşanan ekonomik durgunluğun Türkiye açısından faydalı olduğu düşüncesindeyim. Pek çok yurt dışı firması üretim maliyetini karşılayamadığı için, işlerini yurt içindeki fabrikalarımıza vererek ihracatımızı arttırdı. Pek çok ilimizde mevcut tesislerde üretim artışı beraberinde yatırımları ve dolayısıyla iş istihdamını da yanında getiriyor. Böylece bir taraftan hizmet sektörü de kazanmış oluyor. Bu seneki beklentilerimiz de, makina bazında yurt dışı ihracatlarının artması yönünde. Endüstride pek çok fabrikada revizyon veya kapasite arttırımına gidilebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s