YILLIK İHRACATI 21,29 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Posted on

 Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Dündar Yetişener, Türkiye’nin inşaat malzemesi ihracatında dünyada en büyük 5’inci ülke olduğunu belirterek, “2015’te 40 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” dedi. 

Yetişener,  2012’de sektörün pazar büyüklüğünün yaklaşık 100 milyar lira olduğunu belirterek, sektörün işsizliğe de büyük bir katkısı bulunduğunu, 1,5 milyon doğrudan istihdam sağladığını söyledi.  

Yetişener, sektör açısından ikinci yarı yılda ilk çeyrekteki büyümenin devam etmeyeceğini, sektörün küçülmese bile mevcut durumunu korumaya devam edeceğini vurgulayarak, sektörün geleceği için özel yatırımcıların desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

Türkiye’nin 500 milyar dolarlık  2023 vizyonuna sektör olarak 100 milyar dolarla katkı sunmayı planladıklarını belirten Yetişener, geçen yıl 21, 2 milyar dolar ihracat yaptıklarını 2012’nin ihracat şampiyonunun inşaat malzemeleri olduğunu kaydetti. 

Yetişener, 2013’te çevre ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle ihracatta büyüme beklemediklerini ifade ederek, “2013 olumlu değil. 2015’te ise 40 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. İnşaat malzemesi ihracatında dünyada en büyük 5’inci ülkeyiz” dedi. 

Konut kredilerinin satışlardaki ivmeyi sürdürecek düzeyde tutulmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Yetişener, şunları kaydetti: 

“Yılın ilk çeyreğinde ekonomimiz yüzde 3 büyürken, inşaat sektöründe bu oran yüzde 5,9 ile pozitif gerçekleşti. Ancak, bu büyümenin tek kaynağı aynı dönemde yüzde 79,7 genişleyen kamu yatırımları oldu ve yüzde 13,4 gerileyen özel sektör yatırımlarının inşaat sektöründeki büyümeye katkısı olmadı. 

Yılın ikinci çeyreğinde de büyük ölçekli alt yapı projeleri odaklı olmak üzere kamu inşaat harcamalarının hızlı büyümesini sürdürdüğünü görmekteyiz. Mega projelerin ve diğer kamu yatırımlarının ekonomimize, inşaat ve inşaat malzemeleri sektörlerine kuşkusuz büyük katkısı olacaktır.”  

Pazarın canlanması açısından kentsel dönüşüm fırsata çevrilmeli” 

Yetişener, TÜİK’in yayınladığı inşaat sektörü güven endeksi haziran ayı verilerine göre mevcut inşaat işlerinin mevsimsellik ile artışını sürdürdüğüne dikkati çekerek, son üç aydır yeni alınan inşaat işlerinde ise gerileme yaşandığını belirtti.  

Yetişener, pazarın canlanması açısından bu süreçte kentsel dönüşümün daha da hızlandırılması, fırsata çevrilmesi gerektiği inancında olduklarını vurgulayarak,  “Kaliteden taviz verilmeden uygulanmasını istediğimiz kentsel dönüşümün ‘fiyat değil kalite odaklı’ olması gerektiğini her ortamda dile getiriyoruz” diye konuştu. 

Bu trende bağlı olarak yılın ilk beş ayında sektörün alt dallarında üretim artışına yol açan talebin öncelikle kamunun alt ve üst yapı inşaatlarından ve devam etmekte olan inşaat işlerinden kaynaklandığını anlatan Yetişener, dış pazarlardaki durgunluğun ihracattaki artış performansını yavaşlattığını ve ihracatın büyümeye fazla katkısının olmayacağını dile getirdi. 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s