8 MİLYAR DOLARLIK ABD PAZARI

Posted on

TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, TET Yönetim Kurulu Üyesi ve Kablo İletken Derneği Başkanı Mehmet Kavaklıoğlu ile TET Denetim Kurulu Üyesi Melih Reçber’in de katılacağı heyet, ABD’de yapacakları temaslarla Türk kablo sektörünün ABD’ye olan ihracatını artıracak potansiyel işbirliklerine yoğunlaşacak. Heyet sırasında B2B görüşmelerin yanı sıra Houston Liman İdaresi, STK’lar ve sektör kuruluşları ile görüşmeler gerçekleştirilecek.

İç ve dış pazarda toplam 5 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip olan Türk kablo sektörü, bu hacmi daha da artırmak için dünyanın en büyük kablo ithalatçısı Amerika’yı yakın takibe aldı. Bu amaçla “Kablo İletken Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı”nı kuran Türk elektrik-elektronik sektörünün temsilcisi İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET), geçtiğimiz Mart ayında New York ve Chicago’ya ticari heyet düzenlemiş, önemli ikili görüşmeler gerçekleştirmişti. Sektörün ABD’deki ikinci durağı ise,  10 – 17 Kasım 2013 tarihleri arasında Houston ve Dallas olacak. Düzenlenecek ticaret heyetine ise 10 Türk firması katılacak.

 T.C Ekonomi Bakanlığı’nın UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi) Tebliği kapsamında hayata geçirilen “Kablo İletken Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı” ile yeni ihracat pazarlarına ulaşmayı hedefleyen sektör, son 10 yıldır ciddi bir gelişim sürecinden geçiyor. Geçtiğimiz yıl 2,4 milyar dolarlık kablo ihracatı gerçekleştiren sektör, 2023 yılında 8 milyar dolar ihracat hedefliyor. 

Kablo ihracatında Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya ve Türki Cumhuriyetler başı çekerken, diğer yandan dünyanın en büyük kablo ithalatçısı olan ABD ile ticari ilişkilerin geliştirilmesine öncelik verilmiş durumda. Saat farkı, uzaklık, standartların farklılığı gibi nedenlerden dolayı Türk kablo sektörünün geçtiğimiz yıl ABD’ye yaptığı ihracatı 40 milyon dolar seviyesinde kalmıştı. TET’in ABD’ye yönelik ticaret heyetlerinin başlıca amacı da bu rakamı çok daha yukarılara taşımak ve sektörün ABD pazarındaki payını artırmak. Türk elektrik-elektronik sektörünün bir sonraki adımı ise Kanada ile Kuzey Amerika pazarı olacak. 

Buna karşılık dünyanın en büyük kablo ithalatçısı ABD pazarından aldığımız pay sadece binde 5 düzeyinde. Bu rakamı daha yukarı çıkaracak kapasiteye sahibiz. Gerçekleştirdiğimiz ticaret heyetlerimiz ve ikili görüşmelerimizle ABD’ye olan kablo ihracatımızda artışlar yaşanacağına inanıyoruz.”  İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için çalışmalarına son hızla devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Türkiye, kablo üretiminde çok iyi bir noktada. Dünya kablo üretiminin ilk 10 oyuncusundan biriyiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s