Posted on

Simge Group şirketlerinden E-MAK tarafından üretilen ve patenti alınan geri dönüşüm sistemli asfalt üretim sistemleri BAUMA fuarına katılmak üzere 40 TIR ile yola çıkıyor.

Bursa’da faaliyet gösteren Simge Group firması, dünyanın en büyük asfalt makinesini üretti

Bursa’da faaliyet gösteren Simge Group firması, dünyanın en büyük asfalt makinesini üretti. ‘Tam entegre geri dönüşümlü asfalt makinesi’, dünyanın en büyük makinelerinin sergilendiği Almanya’daki ‘BAUMA’ fuarına katılmak üzere 40 tırla yola çıktı.

Simge Group tesislerinde düzenlenen törende Bursa Valisi Şehabettin Harput, eski Devlet Bakanı Turan Tayan, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İl Özel İdare Müdürü Nurettin Avcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkan Vekili İlhan Parseker, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Özer, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart, İl Özel  İdare Müdürü Nurettin Avcı olmak üzere çok sayıda bürokrat, sanayici ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi hazır bulundu.

ÖZGÜN PATENT VE BULUŞ ŞART

Törende konuşan Simge Group Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Gence, Bursa’da pek çok fuar düzenlendiğini ve bunların hiçbirisinde de tören yapılmadığını anımsatarak ‘Yakın dostlarımıza danıştık ve onların da teşvikiyle  Münih’te düzenlenen BAUMA fuarına  katılım sürecimizi sizlerle paylaşmak istedik” dedi. Üç yılda bir Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen fuara 200’ü aşkın ülkeden 3 bin civarında firmanın katıldığını ve 400 bin kişinin ziyaret ettiği bu fuar, her anlamda dünyanın en büyük fuarıdır” diye konuştu.

BAUMA Fuarı’nda yer alan firmaların alanında en gelişmiş ve üstün teknolojiye sahip olduklarına dikkat çeken Gencer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maüdenlerde çalışan 500 ton hafriyat taşıyana off road kamyonlar, bir defada 35 metreküp kazı yapan 4 motorlu eksavatörler,  1000 ton yük kaldırabilen kreinlerin sergilendiği, Catterpillar, Komatsu, Volvo, Libher, Amman, Samsung, Vogöle, Wirtgen gibi dünya devi  firmaların yer aldığı BAUMA Fuarı’na katılımın ağır kuralları vardır. Sergileyeceğiniz her ürünün mutlaka kendi patentiniz ya da özgün tasarımınız olmak zorundadır. Yer kiralama, 50 personele vize alma, muhtemel müşteriniz olacak konukların ağırlanması, AB’ye bağlı bir ülkede kendi elemanlarınızla montaj ve demontaj yapabilmenin zorlukları vardır. Ancak biz tüm zorluklara rağmen 2004 yılından bu yana BAUMA Fuarı’na katılıyor ve ülkemizi, Türk sanayisini en iyi şekilde temsil ediyoruz.”

AR-GE ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK

İlk kez BAUMA Fuarı’na 1994 yılında gittiğini ve üç gün boyunca dolaştığı fuarda hiçbir Türk firmasının olmamasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu anlatan Nezir Gencer, o günden sonra BAUMA’ya katılabilmek için Simge Group bünyesinde yoğun bir AR-GE çalışmasına başlandığı belirtti. “Bir Türk firması olarak birbir zorlukla 2004 yılında 400 metrekarelik bir alanda montaj elemanlarıyla birlikte 26 personel, 16 TIR ile taşıdığımız makineleri sergiledik” diyen Nezir Gencer, bunu gören yabancı rakip firmaların “Siz de nereden çıktınız?” şeklinde tepkisiyle karşılaştıklarını söyledi. 2007 yılındaki BAUMA Fuarı’na ise 40 personel ve 28 TIR’la götürdükleri makinelerle katıldıklarını ifade eden Nezir Gencer, bu durumun  5 milyar Euroluk ciroya sahip olan dev firmalarca şaşkınlık ve kıskançlıkla karşılandığını belirtti.

2007 yılından bu yana  AR-GE çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini, yepyeni buluşlarla geliştirdikleri teknolojilerin dünyada bir eşi olmadığını söyleyen Nezir Gence “Şimdi BAUMA 2010’a  dünyada hiç olmayan bir teknolojiyle katılıyoruz. 40 TIR’lık 800 tona yakın ağırlığındaki, makinelerimizi götürüyoruz. Fuarda bize 50 uzman personelimizin yanı sıra Show TV’de yayımlanan “Yetenek Sizsiniz” programında büyük beğeni toplayan 8 kişilik halk oyunları ekibini de götürüyoruz” diye konuştu.

DÜNYA ENDÜSTRİ OLİMPİYATI

Dünyanın dev kuruluşlarının, gelişmiş ülkelerin BAUMA 2010’a Uluslar arası Endüstri Olimpiyatı gözüyle baktıklarını anımsatan Gencer,  gelişmiş ülkelerin firmalarını bu fuarda yer almaları konusunda teşvik ettiklerine dikkat çekti. Türkiye’de de teşvik olduğunu aktaran Gencer, bu teşvikin masrafın 50 bin doları geçmemesi kaydıyla yüzde 50 olduğunu belirtti. Gencer’in verdiği bilgiler arasında, BAUMA Fuarı’na katılım maliyetinin 750 bin Doları bulacağı da yer aldı.

BAUMA 2010 Fuarı’na katılabilmenin yolunun araştırma ve geliştirmeden geçtiğine dikkat çeken Nezir Gencer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana göre en büyük zenginlik bilgi, sonra bilginin mahsulü olan teknoloji, teknolojinin ortaya koyduğu endüstri, endüstrisini mahsulü olan marka ve markanın doğurduğu katma değeri yüksek ihracat ve buna bağlı olan ülke zenginliği ile refah ve kimseye minnet etmeden yaşamını sürdüren gururlu bir ülke ve bu ülkenin bol kazançlı işçisi, memuru, patronu. İşte ben ve arkadaşlarım bunun azmindeyiz ve bunun neferleriyiz. Ülkemize bir marka kazandırabilmek için gecemizi gündüzümüze kattık. İşte önünde durduğum tepesinde şanlı bayrağımızı taşıyan bu seyyar kaleyi yaptık. İnşallah kazasız belasız taşıyacağız, kuracağız, dünyada olmayan şeyleri insanlığa takdim etmenin gururunu birlikte yaşayacağız.”

TAM ENTEGRE VE ÇEVRE DOSTU

Dünyada bir eşi daha olmayan, tümüyle entegre ve çevre dostu asfalt plentleri hakkında bilgi veren Nezir “Bu tesis yakıt tüketimini yarı yarıya azaltan taş ocaklarında ve asfalt şantiyelerinde toz çıkmasını önleyen, karbon dioksit salınımını minimum seviyeye düşüren ve dünyanın en güçlü ülkelerinden patentini aldığımız bir projedir.  Simge Challenger aynı zamanda bize 2008 yılında Kopenhag’da yapılan uluslar arası bir kongrede 203 bildiri arasında birincilik kazandıran projedir. Diğer tesis Ratech’in açılımı Recyling Asfalt Teknolojisi’dir. Eskimiş, mukavemetini ve formunu kaybetmiş, yollardan freze makinesi ile sökülmüş yorgun asfaltların yeniden asfalta dönüştürülmesi için bulunan bir teknolojinin adıdır. Bu teknoloji Batılı ülkelerde çok denendi, Maksimum yüzde 40- 45 oranında başarılı olundu. Ama bizim bu sistemimizde sökülen asfaltın geçmişteki formülü bilinçli yapılmış ise, sadece yaşlanmış bitümü güçlendirmek için karışıma çok az bir miktar modifiye bitüm katmak suretiyle yüzde 100 yeni asfalt kadar mükemmel bir asfalt elde etmek mümkün olacaktır” diye konuştu.

Simge Group bünyesindeki E-MAK tarafından üretilen plentlerin çevre koruyucu özelliğinden ve kalitesi açısından dünyadaki en mükemmeller arasında olduğuna ve ilk üçe girdiğine dikkat çeken Nezir Gencer, bugünlere gelinmesinde emeği geçen işçisinden mühendisine tüm mesai arkadaşlarına teşekkür etti.

Ratech sisteminin de Challenger gibi patentlerine sahip olunan yüzde yüz kendi buluşları olduğuna dikkat çeken Nezir Gencer tüm bu çalışmaların TÜBİTAK destekli AR-GE çalışmalarının bir ürünü olduğunu belirtti. Yeşil tip asfalt plenti olan çevre dostu Green Type plentini tanıtan Nezir Gencer, AB ülkelerinde ve Gümrük Birliği’ne imza atmış olan ülkelerdeki CE standartına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu standart kapsamında trafiğe açılmış olan bir yolda seyreden bir araçta, yolun bozuk yapısından kaynaklanan bir sorun yaşanmışsa, araç sahibi maddi ve manevi zararın tazminini yolu yaptıran ve yapanlara rücu edecektir”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s