TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİLİM KÖPRÜSÜ İNŞA ETMEK

Posted on

Kuruluş amacı olarak Türk akademisyen ve bilim adamlarını bir araya getirerek kendi aralarında bağlantıları geliştirmek ve teknolojik değişimde bulunmayı hedefleyen organizasyon aynı zamanda Amerika ile Türkiye arasında teknoloji konusundaki bilimsel akışı hızlandırma misyonunu da beraberinde sürdürüyor.  “Türkiye ile ABD arasında sürdürülebilir bilim köprüsü inşa etmek” vizyonunu taşıyan TASSA’nın (Türk Amerikan Bilim adamları ve Akademisyenler Birliği) Konferansı, 3-4 Mart 2012 tarihlerinde Maryland Üniversitesi Robert H. Smith Ticaret Okulu’nda gerçekleştirildi. Konferansa, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’nun yanısıra YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz ile çok sayıda Türk-Amerikalı akademisyen, bilim insanı ve üniversite rektörü katıldı.

Açılış konuşmasını Büyükelçi Namık Tan’ın yaptığı konferans 2 gün sürdü. Aralarında dünyada ün yapmış çok sayıda Türk bilim adamını bulunduran organizasyona başta, YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya ve bir çok Türk üniversitesinden rektörler ve akademisyenler katıldı.

Açılış gününün konuşmacıları arasında MIT üniversitesinden Daren Acemoğlu, Brookings Institute’den Kemal Derviş, Yale Üniversitesi’nden Murat Günel, Harward’dan Mehmet Toner, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu söz aldılar.

Söz konusu toplantıda “A Success Story in University – Industry Cooperation–KOSGEB TEKMERs”(Üniversite Sanayi İşbirliğinde Bir Başarı Hikayesi – KOSGEB TEKMER’leri) konulu poster sunumu ile yer alındı. Oldukça ilgi çeken Poster sunumumuzda doktorasını yapan Harward’lı, MIT’li ve ABD’nin çeşitli seçkin üniversitelerinde doktora eğitimi alan öğrencilere KOSGEB Ar-Ge ve Inovasyon Destekleri hakkında bilgiler verildi, bağlantı adresleri alındı, patenti olan öğrencilere ve doktorasını başarıyla bitirmiş gençlere Endüstriyel uygulama Programı Destekleri anlatıldı.

Türk ve Amerikan bilim insanları arasında dinamik platform ve forum oluşturmayı hedefleyen TASSA 5. yıllık konferansında Türkiye ve ABD arasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliğini artıracak tartışma ve sunumlar yapıldı. Ekonomiden genetik bilimine çok sayıda bilimsel gelişmelere yer verilen TASSA 5. yıllık konferansının ikinci gününde gerçekleşen panellerinde de Türk üniversite rektörleri Türkiye’deki yüksek öğretim modelleri üzerine görüş alışverişinde bulundular.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s