EATON CORPORATİON’DAN YENİ BİR TEKNOLOJİSİ

Posted on

Türkiye’nin makine sanayiindeki ihracat gücüne dikkat çeken Eaton Global MOEM Segment Yöneticisi Burkhard Balz, Türkiye’de olmaktan memnun olduklarını söyledi. Makine imalat bölümündeki karlı büyüme satışları için Eaton’nın küresel çabalarına önderlik eden ve makine imalatı yapan müşterileri ile birlikte küresel pazarın fırsatlarından faydalanmak için Eaton firması tarafından gerçekleştirilen İşlerin Koordinasyonundan Sorumlu Burkhard Balz, günümüzde yalın imalattan, yalın otomasyon geçişine dikkat çekti. Balz, yalın sözcüğünü özellikle kullandığını, makinalarda ihtiyaç duyulmayan atıl proseslerin aradan çıkarılması gerektiğini belirtti. Balz, “Biz makine üreticilerine, imalat sektöründe faaliyet gösteren oyunculara güç yönetim şirketi olarak da yardımcı oluyoruz. Yani farklı alanlarda da hizmetler sunuyoruz. Farklı alanlardan kastımız; İmalat ve makine sektörünün elektrik, sıvı ve mekanik gücü daha güvenilir daha verimli kullanmalarını sağlamaktır.” şeklinde konuştu. 100 yılı aşkın deneyimiyle 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren, yakın zamanda Türkiye’den Polimer Kauçuk firmasını satın alarak doğrudan Türkiye pazarına giriş yapan ABD’li enerji yönetim devi Eaton Corporation, Güç Yönetimi konusunda en son teknolojilerini ve yeniliklerini 07 Haziran 2012 tarihinde Pendik Hotel Crowne Plaza İstanbul’da gerçekleştirdiği bir organizasyonla davetlilerine tanıttı. Elektrik, Otomotiv, Makine, Hidrolik, Havacılık–Uzay konularında Eaton’ın en yeni ürün ve çözümlerinin sunulduğu “Eaton Teknoloji Günü”ne Türkiye’nin öndegelen 250’den fazla mühendislik ve üretim şirketi katıldı. Metal Medya Yayın Grubu (Demir Çelik Store Dergisi – Makine Store Dergisi – Hidrolik Pnömatik Dünyası Dergisi – Paslanmaz Store Dergisi) olarak organizasyonu yakından takip ettik ve Eaton Corporation’ın üst düzey yetkilileriyle söyleşiler gerçekleştirdik. İlk olarak Eaton Global MOEM Segment Yöneticisi Burkhard Balz’dan aldığımız bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Eaton, Dünyanın Her Yerinde

Eaton olarak faaliyetlerinin 150’den fazla ülkede devam ettiğini belirten Balz, makine üreticilerin dünyanın her yerinde faaliyet gösterdiğini ve bu alanda dünyanın her yerine ihracat yapıldığını, son dönemde ise Türkiye’nin makine sanayiindeki ihracat gücünün dikkat çektiğini söyledi. Eaton’ın 2011 yılı cirosunun 16 milyar dolar olduğunu söyleyen Balz, bu yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek satın almalar ile 2012’de bu rakamın üstüne çıkılacağını belirtti. Dünya çapında birçok lokasyonda distribütörler aracılığı ile hizmet veren Eaton’ın, aynı zamanda doğrudan satış ekibinin de bulunduğunu dile getiren Balz, satın alma ile büyüme stratejilerine ağırlık verdiklerini, çok önemli oyuncuları Eaton ailesine kattıklarını, böylelikle makine üreticilerine verdikleri hizmet portföyünü genişletmiş olduklarını söyledi.

Küresel Piyasalara Hizmet Etme İsteği Artıyor

Türkiye’de bünyelerine kattıkları Polimer Kauçuk firmasının yanı sıra herhangi bir makine firmasını bünyelerine katmayı düşünmediklerini belirten Balz şöyle devam etti, “Satın alma politikamızın içerisinde makine üreticileri yok. Çünkü böyle bir durumda müşterilerimiz ile rekabet eder konuma düşeriz. Günümüzde otomotiv imalat sektörünü etkileyen çeşitli parametreler var. Bu parametrelerin en önemlisi artan rekabet… Diğer bir unsur ise enerji verimliliğinin önem kazanması… Dünyanın her yerinde enerji verimliliğinin kazandığı önemden bahsediliyor. Bir diğer tarafta küreselleşmenin de kazandığı önem var; burada kastettiğim otomotiv üreticilerinin ve imalat sektörünün yereli güçlendirirken, küresele hizmet etme isteğidir. Örneğin, Fiat gibi bir firma İtalya’nın yanı sıra Kuzey Amerika’da da otomotiv üretiyor. Her iki ülkede de ürettiği otomobilleri, dünyadaki farklı tüketicilerin ihtiyaçlarına göre ürünü biçimlendirmek ve satabilmek istiyor” Önümüzdeki dönemlerde “Akıllı Kablo Teknolojisi” hakkında Türk makine üreticilerine detaylı sunumlar yapacaklarını, geliştirmiş oldukları bu teknolojinin hem üretim maliyetlerini hem de enerji maliyetlerini düşüreceğini belirtti.

Makine sektöründe teşhis ve tanı kabiliyetinin artmış olması gerektiğini söyleyen Balz, herkesin satın aldığı ya da kullandığı makinanın içinde ne olduğunu ya da o makinanın hangi açıdan performans gösterdiğini önceden bilmek istediğini belirtti. Örnek olarak ise Balz, otomobil almadan önce alınacak otomobilin önceden ne kadar yakıt tüketeceğini bilerek satın alma isteğini gösterdi. Balz, yalın bağlantı derken neyi kast ettiklerini şöyle ifade etti ”Yeşil kablo teknolojisi, bizim akıllı kablo adını verdiğimiz bir kablo teknolojisidir. Makine üzerinde bulunan bütün elektrikli parçaların tek bir yeşil kablo ile birbirine bağlanmasını sağlıyor. Yalınlıktan kast ettiğimiz hem makinanın hata payını sıfıra indirmek hem de çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde işlemesini sağlamaktır. Makinaların nasıl kumanda edilebileceğine dair geleneksel bir yaklaşım söz konusudur. Sisteme bakıldığında kumanda ünitesi, emniyet girişi kontrol ünitesi, hidrolik erişim ünitesi, kule odası ünitesi gibi birçok ünite var. Bu kadar çok ünite arasında birbirinden bağımsız olan kabloların hata vermemesi neredeyse imkânsızdır. Eaton yaklaşımına bakıldığı zaman bir önceki geleneksel sistemde gördüğümüz kabloların büyük bir bölümü artık ortadan kalkmış durumda. Akıllı kabloyu kullanarak daha önce ayrı olan kabloları ve telleri birbirine bağlayarak, bütün alt birimleri merkezi bir üniteye bağlamış oluyoruz”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s