AKYAPAK MAKİNE, SAVUNMA SANAYİSİ PROJELERİNE AĞIRLIK VERECEK

Posted on Updated on

Üretimin ülke ekonomisi açısından önemine vurgu yapan Harman, maliyetlerin düşürülerek üretim hacminin geliştirilmesi gerektiğini anlattı. Harman, bu anlamda teşviklerle üretimin ucuz hale getirilmesi gerektiğini söyleyerek, “ Üretemezsek ülkesel bazda kazanamayız. Dış ticaret açığının kapanmasının koşulu üretimin teşviklerle geliştirilmesi ve bu sayede ihracatın arttırılmasıdır” ifadelerini kullandı. Akyapak Makine Genel Müdürü İbrahim Harman Bursa’da görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcilerini fabrika yerleşkesine ağırladı. Toplantıya katılan gazetecilerin sorularını cevaplayan Akyapak Genel Müdürü İbrahim Harman, Bursa’dan 5 kıtada 82 ülkeye ihracat yapan firmanın yarım asırlık başarı öyküsünü basın mensuplarıyla paylaştı. Dünya literatüründe bir ülkenin gelişmiş sayılmasındaki ölçütün ihracatta makinenin payının yüzde 20’yi aşmasına bağlı olduğunu belirten Harman, “Ülkemizde makine sektörünün ihracattaki oranı bugün yüzde 9 civarında. Bizim hedefimiz bu oranı yüzde 20’lere ulaştırarak ülkemizin gelişmiş ülkelerin arasında yer almasına katkı sağlamak” dedi.

Yılda 500 bin Euro’luk Ar-Ge harcaması yaptıklarını da aktaran Genel Müdür Harman, “Ürün geliştirmeye önem veriyoruz. Makine sektörü her geçen gün gelişen teknolojiye göre yenilenmek zorunda. Tüm dünyaya üretim makineleri pazarlıyor olmak bunu zorunlu kılıyor” diye konuştu. Akyapak Makine olarak sektördeki konumlarını dünya pazarlarındaki ihracat rakamlarıyla açıklayan Harman, “Sektör açısından en çok odaklandığımız pazar Amerika, Rusya ve Hindistan. En çok ihracat yaptığımız ülkelerin başındaysa Endonezya ve Brezilya geliyor. 2011 yılındaki ihracat rakamımız 23 milyon Euro iken bu yıl ki rakamlar 36 milyon Euro’yu bulacağımızı gösteriyor” dedi. Akyapak Makine’nin Akçalar Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesislerinde üretilen makineler, dünya pazarında AKBEND ve AKDRILL markalarıyla satışa sunuluyor. 350 kişilik bir ekiple çalışan Akyapak Makine, sac bükme, kesme ve delme makinelerinden oluşan metal işleme teknolojilerini 25 bin metrekareye yayılan bu tesislerinde üreterek dünyaya pazarlıyor.

Savunma Sanayi projeleriyle de yakından ilgilendiklerini dile getiren Harman, Türkiye’nin nitelikli insan gücü ve Ar-Ge’ye yaptığı yatımlar sonucunda Savunma Sanayisi noktasında önemli adımlar attığını dile getirdi. Türkiye’nin kendi uçağını, helikopterini ve tankını yapabilecek noktaya geldiğini söyleyen Harman, Akyapak Makine olarak bu sürece katkı yapmak istediklerini ifade etti. Umarım bu alanda yapmak istediklerimizi başarırız ve sonuçta ülkemiz kazançlı çıkar” şeklinde konuştu. Yapılan toplantının ardından basın mensupları fabrika yerleşkesini gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s