HİDROTAM MAKİNA SANAYİCİLERE ÖZEL MAKİNA İMALATI YAPIYOR

Posted on Updated on

Firma olarak makine sektöründeki konumunuzu aktararak, üretim çalışmalarınız, ürün gruplarınız, markanız, tesisleriniz ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz? 

     Ayşan Dalkılıç ve Fehmi Dalkılıç olarak 25 yılın sonunda Arçelik’ten emekli olduktan sonra Hidrotam Makina’yı kurduk. Kartal Oto Sanayi Sitesinde bir torna, freze, antika bir daktilo ile 50 m² ‘lik atölyede özel makine imalata başladık. Teknoloji yaratan üretim prosesleri ve kaliteyi bütün organizasyon yapılarına taşıyarak, sosyal sorumluluk bilincini kökleştirerek Hidrotam Makina şu an 1000 m² kapalı alanda beyaz eşya üreticileri, sandwich panel ve raf üreticileri, panel radyatör, otomotiv ve metal saç işleme endüstrisinde ve yurtdışındaki sanayicilere özel makine imalatları yapmaktadır. 

     Hidrotam Makina, Türkiye’nin önde gelen ve dünyaca tanınan otomotiv, ev aletleri ve otomasyon gerektiren diğer sektörlerde faaliyet gösteren firmalar için özel kullanım amaçlı üretim ve otomasyon hatları, makinalar, aparatlar imal ediyor. Makina ve otomasyon sektörü için her türlü teknik ve teknolojik destek hizmeti veren firmanın Genel Müdürü Ayşan Dalkılıç, geçtiğimiz dönemlerde İTO’nun yılın girişimcisi yarışmasında “En başarılı kadın girişimci” ödülünü aldı. Erkek egemen bir sektörde başarılı olarak başarısını ortaya koyan Dalkılıç, Arçelik’in makine dizayn bölümünde tek kadın çalışan olarak işe başlayarak sektöre adım atmış. Şimdi ise iş yaşamını ağır sanayi diyebileceğimiz bir alanda kurduğu şirketle sürdürüyor ve Türkiye’deki büyük ölçekli şirketlere ucuz makine sağlayarak, ithalata giden paraların bir kısmının yurt içinde kalmasını sağlıyor. Genel Müdür Ayşan Dalkılıç ile yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

2010 yılı hedefleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

İhracat ve yurtiçi satışlarımızı arttıracağız. Müşterilerimize her montaj hattı için ayrı ayrı ekipler görevlendireceğiz. Makina-teçhizat parkurunun kalitesi Avrupa standartlarına uygun olacak. Marka bilinirliğini ve bağımlılığını arttıracağız. Yurtdışında mümessillik verilerek, marketing politikalarımızda değişikliğe gideceğiz. Kısacası ihracatı ve üretim kapasitesi artmış, Ar-Ge ve yeni ürün tasarımları gelişmiş, karlılığı artmış, pazar sayısı çoğalmış, Kalite yönetim sistemini etkin kullanılmış, kurum kültürü gelişmiş, iş gücü potansiyeli artmış, ürünlerinin teknik özellikleri ve kalitesi geliştirilmiş, fire oranları, kalitesizlik maliyetleri azaltılmış bir şirket olmak için elimizden gelen bütün çabayı sarf etmeyi ve hedeflerimize ulaşmayı amaçlıyoruz.

Beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde yaşanan gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Son yıllarda beyaz eşya ve otomotiv üretiminin artışı ve ihracat verilerinin iki haneli rakamlara ulaşması bu sektörde üreticileri yeni yatırımlar yapmaya yöneltti. Yeni yatırımların yapılmasına karar verilmesinde göz önünde bulundurulan en önemli unsur ise; artan küresel rekabet, buna bağlı değişen satış fiyatları, hammadde, işçilik ve enerji maliyetleri gibi üreticinin fazla etkisinin olmadığı konular göz önüne alındığında, rekabet gücü ve karlılığı etkileyecek en önemli unsurun “üretim verimliliği” olduğu görülüyor. Projelerin başlatılması gerekçesi ise bu talebin sonucu. Yüksek verimlilikte üretim gerçekleştirmek tüm beyaz eşya ve otomotiv üreticilerinin ortak hedefi diye düşünüyorum.

Sizinde bildiğiniz gibi krizle anılan bir yılı geride bıraktık. Bu dönemden firma olarak siz de etkilendiniz mi? 

Dünyada ekonomik krizin yaşanması ile birlikte ve Ar-Ge’ye dayalı projelerimizde artan maliyetler gözlemledik fakat müşterilerimize fiyat artışlarını yansıtamadık. İşin alınması ile birlikte, Ar-Ge odaklı projelerde tasarım aşamasından kaynaklanan öngörülerde yaşanan sorunlar maliyetlerimizi arttırıyor fakat fiyatlara bu artışları yansıtmamız mümkün değil. Bu yüzden Ar-ge projelerimize Tübitak tarafından destek veriliyor ve maliyet artışlarını aldığımız finansal destekler ile kapatıyoruz. 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s