“SAFETY ON BOARD”: REXROTH İLE GÜVENLİ TEKNOLOJİ

Posted on Updated on

Bosch Rexroth, 1999 yılında, sürücülerin üzerinde entegre güvenlik fonksiyonlarını ilk uygulayan şirket olma özelliğine sahiptir. Rexroth, tüm otomasyon seviyelerinde, bütün teknoloji ve ürünlerde, komponent seviyesinden sistem çözümlerine kadar, yazılımlar da dâhil olmak üzere, tam fonksiyonel güvenliği sunmaktadır. Buna ek olarak, değişik teknolojilere olan yakın ilgisi sayesinde, farklı tahrik ve kontrol ürünlerinin birlikte sürekli uyum içinde çalışmasını sağlamaktadır. Hidrolik, elektrik ve pnömatik otomasyon çözümlerinde güvenilir bir ortağıdır. 

Bosch Rexroth: “Sadece güvenli makineler ekonomik makinelerdir” Güvenlik teknolojilerinin, otomasyon sistemine optimum entegrasyonu maksimum makine emniyeti, yüksek kullanılabilirlik ve ekonomik katma değer sağlamaktadır.

Rexroth’un büyük güçleri, kütleleri ve ivmeleri kontrol etmede köklü bir geçmişe sahiptir. Rexroth ürünleri, birçok uygulamada ulusal ve uluslararası standartları karşılamaktadır. Rexroth ürün bilgisi ile güvenlik çözümleri ve güvenlik fonksiyonlarının uygulanmasında, güvenlik kavramlarının oluşmasında, makine üreticileri ve üretim sistemleri imalatçılarını sürekli desteklemektedir. Bu belirleyici bakış açısı, güvenlik sistemleri uygulamasının çok daha ekonomik olmasını sağlamaktadır.

Güvenlik teknolojilerinin, otomasyon sistemine optimum entegrasyonu maksimum makine emniyeti, yüksek kullanılabilirlik ve ekonomik katma değer sağlar. Rexroth “The Drive & Control Company” sıfatıyla, makine üreticileri ve son kullanıcılara en son teknolojiler ile güvenlik mühendisliği sınıfında en iyi çözümleri sunmaktadır. Rexroth uzmanları bu amaçla, tüm emniyet koşullarını yerine getirmek için farklı teknolojileri bir araya getirerek optimum performansı elde etmektedirler. 

Emniyet teknolojisinde dünyanın öncü firmalarından biri olan Rexroth, otomasyon alanında en son teknolojilerini sürekli bir adım ileriye taşıyan çözümler sunmaktadır. Rexroth, elektrikli sürücüler ve hidrolik güvenlik devrelerinde sertifikalı ve entegre güvenlik fonksiyonlarını ilk geliştiren şirketlerden biridir.


Standart makine direktifleri 

Birçok standart, Avrupa’da makine ve sistemleri güvenlik teknolojisi için teknik gereksinimleri düzenlemektedir. Makine Direktifi 2006/42/ EC emniyet odaklı diğer tüm standartların, temel hizalamasını öngörmektedir. EN ISO 13849 ve EN 62061 risklerin değerlendirilmesi için, ilgili tüm güvenlik bileşenleri de dahil olmak üzere açık-kapalı kontrol sistemleri için bir plan ve fonksiyonel emniyet doğrulama yöntemi belirtilmektedir. EN 61800-5-2 sürücülere entegre güvenlik fonksiyonları gereksinimlerini düzenlemektedir.

Bu standartların kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Bu standartlar sadece belgelenmiş makine direktifinin gereksinimleri karşılamaktadır.

Olası sapma durumunda makine üreticisi, en gelişmiş teknolojilerle gerekli emniyetleri aldığını ispatlamak zorundadır.

Makine Direktifi 2006/42/EC 

Avrupa Makine Direktifi, hemen hemen tüm makineler için genel güvenlik gereksinimleri öngörmektedir.

EN ISO 13849 Makine Emniyeti Standardı 

Kontrol sistemlerinin güvenliğinde istatistiksel bir yaklaşım ile kontrol sistemi güvenliği ile ilgili tüm parçaların entegrasyonunu göz önünde bulundurmaktadır.

EN 62061 Makine Emniyeti Standardı 

Emniyetle ilgili elektrik, elektronik ve programlanabilir elektronik kontrol sistemlerinin fonksiyonel güvenlik, emniyet fonksiyonu özel taleplerini düzenlemektedir.

EN 61800-5-2 Standardı 

Hızı ayarlanabilir elektrikli güç ve tahrik sistemlerinin güvenlikle ilgili gereksinimleri, işlevsel güvenliklerin belirlenmesi yöntemini ve sürücüyle birleşik emniyet fonksiyonlarının işlevselliğini düzenlemektedir.

10 Adımda Performans Düzeyi 

Rexroth, bilgi ve bireysel danışmanlık sağlayarak makine ve sistem üreticilerini desteklemektedir. ‘10 adımda Performans Düzeyi’ kılavuzu ile sistematik ve standardize bir şekilde riskleri değerlendirmektedir. Ayrıca ilgili güvenlik önlemlerini formüle etmek ve uygulamak için yardımcı olmaktadır.

Avrupa Makine Direktifi ve Makine Emniyeti Standartları 

98/37/EC Makine direktifi 29 Aralık 2009 tarihinde yürürlükten kalkmıştır ve yerine 2006/42/EC Makine Direktifi yürürlüğe girmiştir. Ancak EU Resmi gazetesinde (C321) 29.12.2009 tarihindeki yayınla, Avrupa Birliği Komisyonu EN 954-1 Standardının geçerliliğini bitirme kararını iki yıl uzatarak 31.12.2011 tarihine kadar 2006/42/EC’nin altında kabul edileceğini bildirilmiştir. EN 954-1 veya EN ISO 13849-1 standartlarını kullanmakta olan ma kine üreticileri ve kullanıcılarına, yeni standartlara uyum sağlamaları için tanınan süre bitmektedir. 

Özellikle makine imalatçılarının, geçiş döneminde yeniden tasarım, doğrulama ve belgeleme maliyetlerinin çıkarılmasını da göz önünde bulundurarak yeni standartlara geçişlerini bir an önce tamamlamaları gerekmektedir.

Makine emniyeti yönetmeliği 2006/ 42/AT Avrupa Makine Direktifi 2006/42/EC ve Makine Emniyeti Standartları ISO 13849, IEC 62061 ile kapsamlı bir değerlendirme ve istatistiksel parametrelerle makine emniyeti çerçevesi sunmaktadır.

Makine üreticileri, personel emniyetini tüm bileşenlerde ve üretim sistemlerinde dikkate almak zorundadır. Sahadaki uygulamalarda makine imalatçılarının bir kısmının bu konuda eksikleri görülmektedir. Rexroth, bu konuda ürün ve uygulama olarak eksiksiz destek vermektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s