Torna Operasyonlarında Çelik Tornalamada Yeni Boyut: Tiger•tec® Silver

Posted on Updated on

Tiger·tec® Silver ISO P ailesi kullananlar, takım ömründe, verimlilikte ve iş süreci güvenirliğinde olağanüstü performans artışları elde ediyor Alman kesici takım uzmanı ve talaşlı imalatın yetkinlik lideri Walter, çelik tornalamada çığır açan 3 yeni kesme malzemesi kalitesi ve dört yeni geometride kesici uçlar sunuyor.

Talaşlı imalat uzmanları ISO Sert Metal Tablosundaki P harfinin anlamında alaşımsız ve alaşımlı çelik, çelik döküm, ferritik ve martensitik paslanmaz çelik ve uzun talaş veren temperli dökme demir malzemelerin yer aldığını bilir. Walter, yeni geliştirdiği ISO P ailesi torna uçları ile P harfini yeniden tanımlıyor ve anlamına Productivity & Process Reliability, yani verimlilik ve iş süreci güvenirliğini ekliyor.

Üç yeni kalite ve dört yeni geometri

Walter AG Tornalama Ürün Müdürü Gerd Kussmaul: “Tiger·tec® Silver teknolojisinin muazzam özelliklerini ISO tornalama için uyarlamak istedik ve eşsiz CVD kaplamasını çelik malzemeler için yeni geliştirilen, geniş kapsamlı geometriler ile birleştirdik. Yeni Tiger·tec® Silver ISO P ailesi ile yüzde 75’e varan performans artışı sağlanmaktadır.”
Yeni kesici uçlar ailesinin temelini mikro yapılı alüminyumoksit (Al2O3) oluşturmaktadır. Mükemmel tanecik dağılımı sayesinde kesici ucun ömrü krater tipi aşınmaya karşı iki kat artar ve böylece parça işleme sürelerinde ciddi kısalmalar mümkündür. İyileştirilmiş kesme kenarı tasarımı (Microedge Technology) ile ayrıca boşluk yüzeyi aşınmasında ve şekil deformasyonlarına karşı yüzde 30’a kadar daha fazla dayanıklılık elde edilebilir. Kaplama sonrası yapılan özel mekanik işlem kesici ucun kalıcı gerilim özelliğini belirlerken, sonuç olarak seri üretimdeki yüksek iş süreci güvenirliğini temin eder. Çatlaklar ve kırılmalar önemli ölçüde azaltılır ve her bir kesme kenarı eşit seviyede takım ömrü ve aşınma direnci sergiler. Taşlanmış temas yüzeyi tutucu ile bağlantıyı optimize ederken, darbeli kesimlerde daha yüksek işleme güvenirliği sağlar, ve genel olarak kesici ucun talaş kaldırma özelliğini iyileştirir. Gümüş renkli boşluk yüzeyleri ise dekoratif olması haricinde aşınma belirtisini daha kolay hale getirir.

Tiger·tec® Silver ISO P kaliteler

Çelik tornalama için yeni değiştirilebilir kesici uç ailesi üç kaliteden oluşur: WPP10S (ISO P10), WPP20S (ISO P20) und WPP30S (ISO P30). WPP10S, en yüksek ısı dayanıklılığı ve sertlik özelliğine sahip kalitedir. Mükemmel aşınma direnci ile yüksek hızda sürekli kesimden hafif darbeli kesimlere kadar uygundur. Orta kalite WPP20S, dengeli özellikleri ile kaba işlemden finişe kadar çok amaçlı kullanılabilir. Orta kalite özellikle otomatikleştirilmiş üretim süreçlerinde yüksek güvenirliği ile ön plana çıkar. Darbeli veya rijit olmayan kesimlerde ise tok kalite WPP30S ile maksimum proses güvenirliği elde edebilirsiniz.

Çelik tornalamada tüm uygulamalar için ideal kesici uçlar

Üç kalitenin yanı sıra, dört yeni talaş kaldırma formları geliştirilmiştir: FP5, MP3, MP5 ve RP5. Çift taraflı, negatif uçların tamamı geniş kapsamlı talaş kırma aralığına sahiptir. Birbirini tamamlayan geometriler ile bir önceki geometri ailesine kıyasla uygulama alanı yüzde 20 ila 40 arasında genişlemiştir. Çelik tornalamada her türlü gereksinimi karşılayabilen yeni ISO P kesici uçlar, aynı zamanda rakiplerine kıyasla daha üstün performans sağlar. Eşsiz CVD kaplaması ve yeni geliştirilen geniş kapsamlı geometrilerin birleşimi ile çelik tornalamada yüzde 75’e varan performans artışı Finiş geometri olan FP5, v-şeklinde çift taraflı talaş kırıcısı ile 0,2 mm ve üzeri derinlikte boyuna ve alın tornalamada kusursuz talaş kontrolü sağlar. Kavisli, positiv kesme kenarı titreşimi azaltır, dalgalı talaş şekillendiricisi hem alın hem de kopya tornalamada sarmal talaş oluşumunu engeller. MP3 geometrisi uzun talaş kaldıran malzemelerin orta kaba işlenmesinde kullanılır. Positiv kesme kenarı yapısından dolayı dişli, küresel mafsal gibi şekillendirilmiş çelik iş parçaları veya koruyucu kapak, konvertör yatağı gibi preslenmiş parçaların işlenmesi için uygundur.

Yüzeyinin özel yapısı („Bullet Design“) talaşın daha katı olarak en uygun şekilde kırılmasını sağlar. Geometriler (uygulama alanı) kesici uçlar Dövülmüş küresel mafsalın kopya tornalamasında MP3 geometrisinin özel yüzey yapısı (“Bullet Design”) sayesinde talaş daraltılır ve böylece daha iyi kırılır. Orta kaba işlemede çok amaçlı kullanıma yönelik geliştirilen MP5 geometrisi, özel kavis biçimli sert kesme kenarı ile sürekli kesimden darbeli kesime kadar geniş bir uygulama alanına hitap etmektedir. Aşınmalara karşı son derece dirençli sert kesme kenarı aynı zamanda çok iyi seviyede talaş kırma özelliğine sahiptir. RP5 ise kaba geometridir. Rijit yapısı ve kesme kenarındaki 3° positif pah sayesinde düşük güç gereksinimi ile işlemeye elverişlidir. Açık, derin ve geniş talaş kırma kanalı, işleme esnasında ısıyı düşük seviyede tutarak aşınmayı önlemektedir.

Küçüklerde büyük işler başarır

Küçük iş parçalarında ve talaş derinliği az olan operasyonlarda genelde CNMG1204 ebatında kesici uçlar kullanılır. Ancak CNMG0903 ebatında, daha uygun maliyetli kesici uçlarda tamamen yeterli olabilir. Bu yüzden Walter, ideal kesme malzemesi olan Tiger·tec® Silver serisine 09 ebatındaki küçük uçlarıda dahil etmiştir. Bu ebattaki uçların kullanıldığı tüm tipik operasyonları kapsayabilmesi için, CNMG, SNMG ve TNMG formlarının yanı sıra, FP5 finiş ile MP3 orta kaba geometri seçenekleri geliştirilmiştir. Her iki geometride çift taraflı negatif temel biçimde olduğundan, positif uçlarla kıyaslandığında daha fazla kullanılabilir kesme kenarlarına sahiptir. Küçük uçlarla mükemmel uyumlu tutucu sistemlerini, iç ve dış çap işleme için olmak üzere, yine Walter’den temin edebilirsiniz. ISO P malzemeden küçük iş parçalarının uygun maliyetli işlenmesine olanak sağlayan küçük ebatlı, CNMG 0903, SNMG0903 ve TNMG0903 formlarında kesici uçlar.

Tiger·tec® Silver ISO P ailesi, mutlak sertlik ve tokluk özelliği ile, Walter’in sektördeki en üstün kesme malzemesini geliştirme misyonunda geldiği son noktadır.

Verimlilik ve iş süreci güvenirliğinde yeni bir boyuta ulaşan Tiger·tec® Silver ISO P kesici uçların paralel olarak geliştirilen geometri ve kalite özellikleri, daha uzun takım ömrü, daha kısa çevrim süreleri ve daha yüksek kesme hızı sağlarlarken, aynı zamanda işleme maliyetlerini düşürmede etkili olurlar. Üstelik çok amaçlı kullanım imkanı ve geniş uygulama alanı çeşit sayısını ve dolayısıyla stok maliyetinizi azaltır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s